Ogłoszenia parafialne


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 31 STYCZNIA 2016

Wprowadzenie: Ewangelia 4 niedzieli przypomina nam dzisiaj, że za wierność Chrystusowi trzeba czasem zapłacić najwyższą cenę. Prośmy zatem Pana, by nam pomagał być wiernymi i by umacniał nasze świadectwo.

1. W dzisiejszą niedzielną obchodzimy Światowy Dzień Trędowatych. To szczególna okazja, by pomodlić się za cierpiących na tę straszliwą chorobę, za tych, którzy im spieszą z pomocą, a także za wszystkich chorych, opuszczonych i wykluczonych.

2. W najbliższy wtorek, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego. W naszej polskiej tradycji nazywane jest świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Msze Święte w naszym kościele będą sprawowane o godz. 6.30, 8.00, 9.00, 15.00, 18.00. W kaplicy na Łostówce o godz.17.00. Na początku każdej Mszy Świętej będzie miał miejsce obrzęd błogosławieństwa świec. Przynieśmy zatem ze sobą gromnice. Niech staną się one znakiem obecności Chrystusa ? światłości świata. Zapalajmy je, jak mówi stara polska tradycja, w chwilach trwogi i zagrożenia, aby o tej Bożej obecności i Opatrzności sobie nieustannie przypominać. W tym dniu na Mszy św. o godz.11.00 będziemy przeżywali uroczystość jubileuszową małżeństw obchodzących 50 rocznicę ślubu. Do wspólnej modlitwy zapraszamy także rodziny jubilatów z dziećmi i wnukami.

3. 2 lutego już po raz 20. będziemy obchodzić Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Otoczmy więc naszą modlitwą tych, którzy przez składane śluby zakonne czy inne zobowiązania pragną całkowicie ofiarować swoje życie Panu Bogu, żyjąc według rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Tego dnia zakończy się również przeżywany od listopada 2014 r. Rok Życia Konsekrowanego. Ofiara na tacę zostanie przeznaczona na potrzeby zakonów klauzurowych.

4. W środę, 3 lutego, z okazji liturgicznego wspomnienia Świętego Błażeja, którego czcimy jako orędownika w chorobach gardła na zakończenie Mszy św. pobłogosławimy świece oraz udzielimy specjalnego błogosławieństwa za jego wstawiennictwem. Po Mszy św. wieczornej nowenna do MBNP.

5. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie której otoczymy modlitwą tych, którzy opuścili wszystko, by pójść za głosem Pana Jezusa, oraz tych, którzy ten głos słyszą, aby nie bali się za nim podążać. W sobotę odwiedziny chorych w domach od godz.8.00.

6. Z racji pierwszego piątku możliwość spowiedzi we czwartek od godz.17.00 oraz w pierwszy piątek od godz. 6.00 i 16.00.

7. Asysta Zagórzan zaprasza dzisiaj na wspólne kolędowanie przy żłóbku o godz.17.30. Dziękujemy również wszystkim, którzy przyjęli w tym roku zaproszenie do wspólnej modlitwy i adoracji Dzieciątka Jezus . Zakończenie adoracji we wtorek z udziałem orkiestry OSP oraz Straży z Mszany Dolnej i Łostówki.

8. Jubilatom i solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia, wśród nich ks. Tomaszowi, którego polecamy serdecznej modlitwie parafian. Tym, którzy korzystają z czasu ferii zimowych, życzymy bezpiecznego i przyjemnego wypoczynku. Pozdrawiamy również wszystkich wypoczywających w naszej wspólnocie.

9. Zwracamy się z serdeczną prośbą by rodzice dostosowali się do terminów udzielania Sakramentu Chrztu św. dzieciom a są nimi pierwsza i trzecia niedziela miesiąca z Mszą św. o godz.12.30, odprawianą w intencji dzieci ich rodziców i chrzestnych. Bardzo często z błahych powodów rodzice proszą o zmianę terminów zapominając, że wprowadza to zamieszanie w ustalony porządek liturgiczny oraz także pozbawia możliwości przeżycia tak ważnej uroczystości zgodnie z zaleceniami prawa kościelnego. Spotkania duszpasterskie: We środę spotkanie Zespołu Charytatywnego,w piątek spotkanie dla katechetów. W przyszłą niedzielę po Mszach św. krótka adoracja Najświętszego Sakramentu, Zmiana Tajemnic Żywego Różańca.W minionym tygodniu pożegnaliśmy +Juliana Surówkę, +Jerzego Czachora, +Władysława Figurę.

Ks. Jerzy Raźny, proboszcz

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

- 3 II - św. Błażej, biskup Sebasty (dzisiejsza Turcja), któremu tradycja przypisuje orędownictwo w chorobach gardła;

- 5 II - św. Agata, jej imię oznacza ?dobra?; jej wstawiennictwu przypisuje się ocalenie jej rodaków po wybuchu Etny i z tej okazji błogosławi się chleb jako znak dobroci oraz wodę, która chroni przed niebezpieczeństwem ognia;

- 6 II - św. Paweł Miki z 25 towarzyszami ? to japońscy misjonarze i męczennicy, którzy w tym dalekim kraju głosili Ewangelię i dla niej ponieśli śmierć.

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE     24 STYCZEŃ 2016

1. Niedzielna liturgia Słowa przypomina nam dzisiaj, że każdy chrześcijanin jest powołany do współpracy z Duchem Świętym w głoszeniu Dobrej Nowiny, przede wszystkim świadectwem swojego życia. Czas ferii zimowych, który rozpoczęliśmy niech będzie okazją do odnowienia sił nie tylko fizycznych ale także duchowych. Módlmy się o dobre przeżycie tego czasu szczególnie dla dzieci i młodzieży

2. Dobiega końca Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Jutrzejsze święto Nawrócenia Świętego Pawła, Apostoła Narodów, stanowi jego zwieńczenie. Ciągle pamiętajmy o modlitwie w intencji pełnego zjednoczenia chrześcijan i starajmy się budować jedność w naszych rodzinach i domach, wspólnotach, zakładach pracy, w naszym narodzie.

3. We wtorek będziemy przeżywać  liturgiczne wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa. Prośmy Pana w intencji wyznawców innych religii zwłaszcza islamu z którymi łączy nas postać ojca wiary ? Abrahama. Prośmy szczególnie, aby żadnej religii nie wykorzystywano instrumentalnie i z jej powodu nie dochodziło do prześladowań, gwałtów i przemocy.

4. Jutro zakończymy odwiedziny duszpasterskie rodzin naszej parafii. Dziękujemy za wspólną modlitwę, rozmowy, życzliwość a także uwagi, które pozwalają nam lepiej rozeznać oczekiwania parafian i ewentualnie korygować błędy. Drodzy Parafianie niech Pan wynagrodzi każde dobro jakiego doświadczamy z Waszej strony.

5. Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy zdrowia i wielu łask Bożych.

ks. Jerzy Raźny, proboszcz

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

- 26 I - święci Tymoteusz i Tytus, uczniowie św. Pawła Apostoła, do których skierował on tzw. Listy pasterskie z trafnymi napomnieniami dla pasterzy i wiernych;

- 27 I - bł. Jerzy Matulewicz, biskup wileński i odnowiciel Zakonu Marianów, którego życiowym mottem były słowa: ?We wszystkim szukać Boga, wszystko czynić na większą chwałę Bożą, we wszystko wnosić ducha Bożego, wszystko przepajać duchem Bożym?;

- 28 I - św. Tomasz z Akwinu, kapłan, zakonnik, Doktor Kościoła, kaznodzieja, poeta, wielki myśliciel, o którym powiedziano, że ?między uczonymi był największym świętym, a między świętymi największym uczonym?.

W minionym tygodniu pożegnaliśmy +Janinę Hanusiak z DPS w Mszanie Dolnej.OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 17 STYCZNIA 2016

Wprowadzenie: Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam Jezusa dokonującego pierwszego cudu w Kanie Galilejskiej, ukazuje nam Jezusa objawiającego swoją chwałę i moc. Uczniowie, którzy byli świadkami tego znaku, uwierzyli w Niego. A my? Czy jesteśmy gotowi uwierzyć Jezusowi, który swoją moc i chwałę objawia w swoim Kościele, zwłaszcza w sakramentach świętych? Podejmijmy refleksję nad tymi pytaniami w ciągu tego tygodnia.

1. W dniach od 17 do 24 I w naszej archidiecezji obchodzony jest Tydzień Modlitw o Jedność chrześcijan pod hasłem ?Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana?. Dzisiaj obchodzimy również Dzień Judaizmu. Pamiętajmy w naszych modlitwach o potrzebie jedności wszystkich wyznawców Chrystusa a także narodzie izraelskim, z którym łączy nas postać Abrahama i innych patriarchów Starego Testamentu, a przede wszystkim księga Pisma Świętego. O jedność wśród swoich uczniów i wyznawców modlił się Pan Jezus przed swoją męką i śmiercią. Niech ta modlitwa nieustannie trwa, bo podziały wśród chrześcijan to rana, która boli i osłabia świadectwo naszej wiary.

2. Dobiegają końca kolędowe odwiedziny w naszej parafii. Prosimy o zgłaszanie się osób, których nie zastaliśmy w domach i ewentualne ustalenie terminu wizyty dla tych, którzy życzą sobie odwiedzin kapłana. W tym tygodniu kolęda według ustalonego porządku. Trwa także adoracja przy żłóbku. Daru zdrowia i obfitości łask Bożych przyzywamy dla wszystkich gości oraz parafian a szczególnie dzieci i młodzieży rozpoczynających ferie zimowe. We czwartek przypada Dzień Babci i Dziadka , którym z tej okazji składamy najlepsze życzenia i polecamy we wdzięcznej modlitwie .

3. W zeszłą niedzielę na dalszy remont naszego kościoła. Rada Parafialna przyjęła 12.910 zł. i 50 euro. Wpłaty parafian na konto remontowe wyniosły 20.170 zł. Z Mszy św. zbiorowych przekazano 3.805 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom. 8. w minionym tygodniu pożegnaliśmy +Marię Wyroba i + Jerzego Bałuszyńskiego.

Ks. Jerzy Raźny, proboszcz

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

19 I - św. Józef Sebastian Pelczar, biskup przemyski, który z wielką gorliwością i troską realizował program podniesienia wiedzy, wiary i ducha wśród wiernych i duchowieństwa swojej diecezji; jest założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek);

21 I - św. Agnieszka, która, według tradycji poniosła śmierć w 12. roku życia; opiewana w hymnach i traktatach św. Ambrożego jako gotowa i dojrzała do męki i do zwycięstwa.

 

 

CHRZEST PAŃSKI 10 stycznia 2016 
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejsze święto to również święto epifanii, czyli objawienia się Boga. To uroczyste rozpoczęcie publicznej działalności Pana Jezusa. Wydarzenia nad Jordanem to także zapowiedź naszego chrztu, podczas którego każdy z nas stał się umiłowanym dzieckiem Boga. Na początku dzisiejszych Mszy Świętych błogosławimy wodę, by przypomnieć sobie moment naszego chrztu i uświadomić sobie jego wartość i znaczenie. Pobłogosławioną wodę będzie można zabrać do naszych domów, by je pokropić bądź też przygotować dla przychodzącego z błogosławieństwem i duszpasterską wizytą kapłana.

2.Kontynuujemy odwiedziny kolędowe naszych parafian. Dzisiaj Rada Parafialna przyjmuje ofiary na dalszy remont naszego kościoła. Składamy serdeczny Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom. Proszę także przyjąć pisemne podziękowanie w formie listu, który przekazujemy w czasie odwiedzin duszpasterskich wraz z najlepszymi życzeniami noworocznymi i zapewnieniem o modlitwie w intencji wszystkich dobrodziejów i darczyńców naszego kościoła i parafii.

3. W Uroczystość Objawienia Pańskiego ?kolędnicy misyjni? zebrali kwotę 4.066 zł i 27 euro z przeznaczeniem na dzieło misyjne pomocy dzieciom. Bóg zapłać!

4. Przed Świętami mieliśmy okazję uczestniczyć w akcji charytatywnej ?I TY możesz pomóc?. W imieniu potrzebujących dziękujemy wszystkim, którzy w niej uczestniczyli przez złożenie darów, właścicielom sklepów na terenie których prowadziliśmy akcję, kierowcom rozwożącym dary, Zespołowi Charytatywnemu, który koordynował akcję, woluntariuszom oraz Firmie ?Cichański? głównemu

6. We środę 13 stycznia zapraszamy wspólnotę Żywego Różańca z naszej parafii na tradycyjny ?opłatek?. Rozpoczęcie Mszą św. w Domu Strażaka o godz.16.00.

7. We czwartek całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.

8. Zapraszamy do wspólnego kolędowania przy żłóbku codziennie o godz.17.30. We środę rozpoczęcie o godz.17.15 jasełkami ?Bóg się rodzi? w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół im. inż. Józefa Marka.

9. Msza św. dziękczynna od pielgrzymów na Jasną Górę i orkiestry OSP zostanie odprawiona w niedzielę 17 stycznia o godz.11.00, w intencji pracowników leśnych w podziękowaniu za dar choinek świątecznych w niedzielę 31 stycznia o godz.11.00.

10. Bóg zapłać za ofiarę na cele misyjne z Róży Józefa Mrózka.

11. W przyszłą niedzielę rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

12. Spotkanie Noworoczne Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów odbędzie we środę 27 stycznia. Zapisy w biurze Związku we wtorki i piątki w godz.9.00-13.00.W minionym tygodniu pożegnaliśmy + Franciszka Antosza.Przekazujemy wszystkim świętującym w tym tygodniu urodziny, imieniny i inne rocznice najserdeczniejsze życzenia.

Ks. Jerzy Raźny, proboszczOGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 3 STYCZNIA 2015
II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM

1. Obchodzimy dziś drugą niedzielę po Narodzeniu Pańskim. Liturgia tej
niedzieli daje nam jeszcze jedną możliwość zatrzymania się nad tajemnicą
Boga, który przyszedł, aby zamieszkać z nami, by stać się jednym z nas i aby
nas pociągnąć ku sobie, jak mogliśmy usłyszeć w czytaniu z Listu św. Pawła
Apostoła do Efezjan. Dzisiejsza niedziela jest zarazem pierwszą niedzielą
nowego roku. Zadbajmy zatem o to, by ten rok był przeżywany przez nas w
jedności z Bogiem i drugim człowiekiem. Po Mszach św. adoracja
Najświętszego Sakramentu. Zmiana Tajemnic Żywego Różańca.

2. We środę przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. To bardzo ważna
uroczystość w okresie Bożego Narodzenia. Jezus bowiem objawia się już nie
tylko członkom Narodu Wybranego, wśród których przyszedł na świat, ale
wszystkim ludziom, których reprezentują mędrcy przybywający ze wschodu, 6
stycznia jest zarazem Misyjnym Dniem Dziecka. Zechciejmy wspaniałomyślnie
i z hojnością otworzyć nasze serca i podzielić się z tymi, do których dopiero
dociera Dobra Nowina o zbawieniu. Zadbajmy o to, by uśmiech i szczęście
mogły gościć na twarzach wszystkich dzieci, także tych, którym przyszło żyć
często w dużo trudniejszych warunkach niż nasze, z dala od zdobyczy
cywilizacji, a często także, z powodu braku środków, bez możliwości edukacji
czy podjęcia koniecznego leczenia. Po Mszach św. o godz.8.00,9.30,11.00
będziemy gościć kolędników misyjnych Zebrane przy tej okazji ofiary. ofiary
zostaną przeznaczone na cele misyjne.

3. W przyszłą niedzielę świętem Chrztu Pańskiego zakończymy liturgiczny
obchód okresu Bożego Narodzenia Pańskiego. Jednak jego duch, duch otwarcia
się na to, czym Bóg pragnie nas obdarzyć, w tradycji polskiej będziemy
przeżywali do 2 lutego.

4. W minionym roku w naszej wspólnocie parafialnej przyjęło sakrament
małżeństwa 38 par. Udzielono sakramentu chrztu św. 97 dzieciom.
Pożegnaliśmy 87 osób, w minionym tygodniu +Adama Nowaka.

5. W przyszła niedzielę Rada Parafialna będzie przyjmować ofiary na remont
naszego kościoła. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

6. Intencje Apostolstwa modlitwy na miesiąc styczeń:

OGÓLNA: Aby szczery dialog między ludźmi wyznającymi różne religie
przyniósł owoce pokoju i sprawiedliwości.
MISYJNA: Aby poprzez dialog i miłość braterską, Dzięki za wszystko łasce
Ducha Świętego, zostały przezwyciężone podziały wśród chrześcijan.
PARAFIALNA: Aby w rodzinach naszej parafii zagościły pokój i zgoda.
Tradycyjny opłatek Wspólnoty Żywego Różańca w naszej parafii będziemy
obchodzili w środę 13 stycznia. Rozpoczęcie Mszą św. o ogdz.16.00 w Strażnicy.

Ks. Jerzy Raźny, proboszcz


INFORMATOR

PARAFIA P.W. ŚWIĘTEGO MICHAŁA ARCHANIOŁA

W MSZANIE DOLNEJ

GRUDZIEŃ 2015/STYCZEŃ 2016

W tę świętą noc Bożego Narodzenia niech do każdego

z Was przyjdzie Chrystus,

Niech swoją mocą wesprze Wasze wysiłki,

Niech wniesie w Wasze życie miłość i radość,

Niech da Wam światło, abyście szli właściwą drogą,

Niech błogosławi Was na nadchodzący Rok.

Ks. Proboszcz Jerzy Raźny

 

Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016

Już mniej niż 500 dni dzieli nas od rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w 2016 roku, których gospodarzem będzie Archidiecezja Krakowska. W lipcu przyszłego roku do Krakowa przyjedzie około dwa miliony ludzi, natomiast w naszym dekanacie gościć może nawet kilka tysięcy pielgrzymów. Świadomi odpowiedzialności i ogromu pracy coraz więcej myślimy, działamy i planujemy, aby udało się to wielkie wydarzenie dobrze zorganizować oraz owocnie przeżyć.

Od 2014 roku w naszej wspólnocie działa Komitet Parafialny, który odpowiada za duchowe i logistyczne przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. W skład Komitetu Parafialnego wchodzą: jego przewodniczący pan Andrzej Dębki, koordynator duchowy ks. Tomasz Stec oraz liderzy i wolontariusze Światowych Dni Młodzieży.

Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w wolontariat zapraszamy do kontaktu i współpracy. Zapraszamy także wszystkie osoby, które chciałby zadeklarować przyjęcie pielgrzymów. Prosimy o kontakt z członkami Komitetu Parafialnego, tym bardziej, jeśli nie wszystkie kwestie dotyczące Światowych Dni Młodzieży są jasne. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, porozmawiamy lub wyjaśnimy niejasności.

Światowe Dni Młodzieży są niepowtarzalną okazja dla każdego z nas na doświadczenie wspólnej modlitwy, wspólnego przeżywania wiary z innymi ludźmi. Są także szansą na wyjątkowe spotkanie z drugim człowiekiem, który może różnić się od nas narodowością, kolorem skóry czy językiem, ale który tak jak my będzie się radował, bawił i wzruszał.

Zakwaterowanie pielgrzymów- ?Gość w dom, Bóg w dom?

Młodzież, przyjeżdżająca do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży, przybywa tu na okres całego tygodnia. Stąd tak istotne jest aby zapewnić im niezbędne warunki na czas pobytu w Małopolsce. Także pielgrzymom, którzy trafią do Mszany Dolnej będziemy zobowiązani zapewnić zakwaterowanie, wyżywienie oraz opiekę przez okres tygodnia (od 25-31 lipca 2016 roku). Dlatego też serdecznie dziękujemy wszystkim Parafianom, którzy podczas zeszłorocznej wizyty duszpasterskiej zadeklarowaliście gotowość przyjęcia pielgrzymów do swoich domów. Prosimy, aby osoby, które jeszcze nie złożyły deklaracji przemyślały możliwość zakwaterowania młodzieży pod swoim dachem. Podczas tegorocznej kolędy Księża będą ponownie rozdawać deklaracje i zachęcać do przyjęcia pielgrzymów. Bardzo prosimy o otwartość na naszych braci w wierze, pokażmy czym jest chrześcijańska bezinteresowność oraz polska gościnność.

Wolontariat - ?Pomaganie jest fajne?!

Światowe Dni Młodzieży to wielkie święto ludzi młodych, młodych nie tylko ciałem ale i duchem. Pomagać w tym wydarzeniu może każdy, jednakże najbardziej liczymy na zaangażowanie polskiej młodzieży. W ramach przygotowań do ŚDM utworzonych zostało kilka sekcji, m.in.: sekcja zakwaterowania, sekcja wyżywienia, sekcja muzyczna, sekcja medyczna oraz sekcja językowa. Chcemy wykorzystać umiejętności i talenty młodych osób. Jeśli, młody człowiek posiada zdolności językowe, bądź chce poćwiczyć używanie języka obcego w praktyce zapraszamy go do sekcji językowej, natomiast jeśli gra na instrumencie, śpiewa, tańczy doskonale wykaże się w sekcji muzycznej. Dla młodych, którzy są członkami Maltańskiej Służby Medycznej lub mają ukończony kurs pierwszej pomocy odpowiednia będzie sekcja medyczna. Natomiast osoby, które chciałyby pomóc w zakwaterowaniu pielgrzymów (dotarcie do miejsca noclegu, itp.) lub w rozdawaniu posiłków zapraszamy do sekcji zakwaterowaniu i sekcji wyżywienia. Każda nawet najmniejsza pomoc jest ważna, dlatego każdy, kto chce zaangażować się w pomoc przy organizacji Światowych Dni Młodzieży jest na wagę złota.

Jesteśmy do dyspozycji:

W biurze ŚDM: w każdy piątek od godziny19.00 do 20.00 dyżurujemy w Domu Parafialnym (I piętro) przy parafii Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej.

Można się z nami skontaktować:

Pod adresem email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Na Facebooku: https://www.facebook.com/sdmdekanatmszanadolna

10 stycznia 2016 roku (niedziela) o godz. 17.30 serdecznie zapraszamy do modlitwy i wspólnego kolędowania przy Żłóbku.

 

Adoracja Bożego Dzieciątka w Kościele św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej w roku 2015/2016

 

Lp.

Dzień

Data

Wspólnota

Odpowiedzialni

1

niedziela

27.12.2015

ORKIESTRA I CZŁONKOWIE OSP

W MSZANIE GÓRNEJ

KAPELMISTRZ

MICHAŁ MYSZA I PREZES STANISŁAW KUCZAJ

2

poniedziałek

28.12.2015

-----------------

----------------

3

wtorek

29.12.2015

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA

I OAZA

KS. TOMASZ STEC

4

środa

30.12.2015

SCHOLA

s. ANNA LASKA

JANINA FLIG

5

sobota

2.01.2016

----------------

----------------

6

niedziela

3.01.2016

GRUPA ŚPIEWACZA

?SŁOMCANKI? Z KAPELĄ

ANNA GAJEWSKA

MARIAN DUDZIK

7

poniedziałek

4.01.2016

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

KS. RAFAŁ PIÓRKOWSKI

MAŁGORZTA BIAŁOŃ-TREIT

8

wtorek

5.01.2016

URZĄD MIASTA MSZANA DOLNA

BURMISTRZ

JÓZEF KOWALCZYK

9

środa

6.01.2016

PARAFIALNY CHÓR MĘSKI

IM. KS. JÓZEFA HAJDUKA

DYRYGENT

PIOTR WÓJCIK

10

czwartek

7.01.2016

PRZEDSZKOLE NR 1

W MSZANIE DOLNEJ

DYREKTOR

HELENA WĘGLARZ

11

piątek

8.01.2016

ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W MSZANIE GÓRNEJ

DYREKTOR

MARTA SKOWRONEK

12

sobota

9.01.2016

ZWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO

HARCMISTRZ

EWA JASIŃSKA

13

niedziela

10.01.2016

LIDERZY I WOLONTARIUSZE ŚDM

W MSZANIE DOLNEJ

ELŻBIETA ZNACHOWSKA

14

poniedziałek

11.01.2016

ZESPÓŁ SZKOŁY I PRZEDSZKOLA

W ŁOSTÓWCE

DYREKTOR

JANINA FLIG

15

wtorek

12.01.2016

ZESPÓŁ SZKÓŁ MIEJSKICH NR 2

DYREKTOR

JÓZEFA ŁABUZ

16

środa

13.01.2016

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

DYREKTOR

HALINA BUBIŁEK

17

czwartek

14.01.2016

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1

DYREKTOR

ELŻBIETA MAGIERSKA

18

piątek

15.01.2016

TECHNIFLEX Sp. z.o.o.

ZAKŁAD PRODUKCJI ARTYKUŁÓW ŚCIERNYCH

DYREKTOR

WOJCIECH SITKOWSKI

DANUTA WACŁAWIK

19

sobota

16.01.2016

URZĄD GMINY MSZANA DOLNA

WÓJT

BOLESŁAW ŻABA

20

niedziela

17.01.2016

RADA PARAFIALNA

ZARZĄD RADY PARAFIALNEJ

21

poniedziałek

18.01.2016

ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W MSZANIE DOLNEJ

DYREKTOR

Dr WALDEMAR SIWIEC

22

wtorek

19.01.2016

MŁODZIEŻ PRZYGOTOWUJĄCA SIĘ DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA

S.ANNA LASKA

KS.RAFAŁ PIÓRKOWSKI

23

środa

20.01.2016

PARAFIALNA RODZINA RÓŻAŃCOWA

ANNA KNAPCZYK

I ZELATORZY

24

czwartek

21.01.2016

POCZTA POLSKA

NACZELNIK

MAŁGORZATA BĄK

25

piątek

22.01.2016

?MEBLOMET?

SPÓŁDZIELNIA PRACY

PREZES

MIROSŁAW KOGUTOWICZ

26

sobota

23.01.2016

PARAFIALNY ZESPÓŁ CHARYTATYWNY

MARIA NAWIEŚNIAK

TERESA SERBEŃSKA

27

niedziela

24.01.2016

POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW

PREZES

MARIA WĄCHAŁA

28

poniedziałek

25.01.2016

GRUPA MODLITEWNA

J. BIAŁKOWSKA

S.LESZCZYŃSKA

29

wtorek

26.01.2016

DOM POMOCY SPOŁECZNEJ

W MSZANIE DOLNEJ

DYREKTOR

MAŁGORZATA ŁUKASIK

30

środa

27.01.2016

KAMERALNY CHÓR ŻEŃSKI

W MSZANIE DOLNEJ

DYRYGENT

KINGA SKAŁKA

31

czwartek

28.01.2016

PRZEDSZKOLE NR 2

W MSZANIE DOLNEJ

DYREKTOR

HALINA DOMITER

32

piątek

29.01.2016

REFAS

DYREKTOR

JANUSZ MATOGA

33

sobota

30.01.2016

GMINNA SPÓŁDZIELNIA ?SAMOPOMOC CHŁOPSKA?

PREZES

MARIA KOZYRA

34

niedziela

31.01.2016

ASYSTA ZAGÓRZAŃSKA

MACIEJ RUSNAK

34

poniedziałek

1.02.2016

MŁODZIEŻOWY OŚRODEK WYCHOWAWCZY

W MSZANIE DOLNEJ

DYREKTOR

MAŁGORZATA WRÓBEL

35

wtorek

2.02.2016

ORKIESTRA OSP I CZŁONKOWIE OSP

W MSZANIE DOLNEJ I ŁOSTÓWCE

KAPELMISTRZ

PIOTR RATAJ

I PREZESI JEDNOSTEK OSP

 

Serdecznie zapraszamy do Adoracji Bożego Dzieciątka przez śpiew kolęd, modlitwę i uczestnictwo we Mszy Świętej. Niech podjęcie kolejny raz tej pięknej tradycji, przez różne społeczności naszej Parafii, zaowocuje Bożym błogosławieństwem na każdy dzień nadchodzącego Nowego Roku.

Z radością oczekujemy przy Betlejemskim Żłóbku

codziennie o godz. 17 30 według ustalonego harmonogramu.


Plan wizyty duszpasterskiej w naszych domach 2015/16

 

Data

Godzina

Rejon

28.12

Poniedziałek

8:30

Słomka oś.: Czarny Dział, Majdówka, Śmieszki, Mrózki

28.12

Poniedziałek

8:30

Na Pańskim początek u p. Potaczków; ul. Mroza, ul. Marka (część) i przyległe

28.12

Poniedziałek

8:30

Łostówka os.: Wróble, Pawlaki, Sutory Górne, Baniki, Kuczaje, Toboły, Dudziki

29.12

Wtorek

8:30

Słomka oś.: Jamrozy, Wonioły, Marszałki

29.12

Wtorek

8:30

ul. Ogrodowa, od domu nauczyciela do domu nad PKP

29.12

Wtorek

8:30

Łostówka os.: Drobole, Knapczyki, Tworki, Ligasy, Palkije, Karkulki, Sutory Dolne

30.12

Środa

8:30

Słomka oś.: Aksamity, Machaje

30.12

Środa

8:30

Mszana Górna oś.: Kępy, Krzystki, Fligi

30.01

Środa

8:30

Łostówka os.: Ciemniaki, Gobory, Bulaki, Farganusy

02.01

Sobota

8:30

ul. Leśna ? Podlas od Dzyra do p. Romana Nawieśniaka

02.01

Sobota

8.30

Łostówka os.: Zagrody, Wojtyczki, Dziedziny, Ząski

02.01

Sobota

8:30

Łostówka os.: Myszoglądy, Siemieniówka, Fornale, Chorągwiccy, Podłazie

04.01

Poniedziałek

8.30

Słomka oś.:Bodziochy, Krystusy, Bieńki, Rataje, Wilczaki

04.01

Poniedziałek

8:30

ul. Matejki, Rakoczego, Malinowa, Smrekowa, Flizaka, Szymanowskiego

05.01

Wtorek

8:30

Łostówka os.: Niedośpiały, Stachury, Zagrody (do p. Jana Myszogląda)

07.01

Czwartek

8:30

Mszana Górna oś.: Węglarze Górne, Sawiny, Dziedziny

07.01

Czwartek

13.00

ul. Mickiewicza i Krasińskiego

08.01

Piątek

13.00

ul. Starowiejska blok nr 7 i 13

09.01

Sobota

8:30

Mszana Górna oś.: Polaki, Janie, Romasy, Kraski, Witki

09.01

Sobota

8:30

ul.Spadochroniarzy od p.Tątów w stronę kościoła

10.01

Niedziela

13.00

Nad Stawem ul. Asnyka, Orzeszkowej, Kościuszki, dokończenie ul. Mroza, I Armii Wojska Polskiego

11.01

Poniedziałek

8:30

ul. Piłsudskiego, Grunwaldzka

11.01

Poniedziałek

8.30

Domy przy ul. Starowiejskiej i ul. Kolbego

12.01

Wtorek

8:30

ul. Spadochroniarzy od strony Kasinki do p.Skwarczek

13.01

Środa

8:30

Wsoły, ul. Zielona, ul. Topolowa,

14.01

Czwartek

8:30

Mszana Górna oś.: Zagórki, Sołtysy

16.01

Sobota

8:30

Ul. Słoneczna

16.01

Sobota

8:30

ul. Marka

17.01

Niedziela

13:00

ul. Starowiejska blok nr 9a, oraz nr 11

18.01

Poniedziałek

8:30

ul. Leśna od p. Niedośpiałów w stronę kościoła

19.01

Wtorek

8:30

Mszana Górna oś.: Żyły, Steczki, Dudziki

20.01

Środa

13:00

Słomka oś.: Janasy, Łabuzy

20.01

Środa

8:30

Mszana Górna oś.: Węglarze, Fijasy, Capki, Bielaki, Krupy

21.01

Czwartek

8:30

Mszana Górna oś.: Majerony, Malce, Antosze, Wcisły

22.01

Piątek

13:30

ul. Jana Pawła II i Rynek

23.01

Sobota

8:30

ul. Orkana, od p. Grzyb do p. Potaczków

25.01

Poniedziałek

8:30

ul. Orkana od Łysoka do p.Wiesława Popiołka

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 20 GRUDNIA 2015


1. To już ostatnia niedziela adwentowego przygotowania na przyjście Pana. Trzeba więc zrobić pewne podsumowanie tego okresu, czy rzeczywiście był on czasem czuwania, modlitwy i oczekiwania, w którym odczuliśmy bliskość przychodzącego Zbawiciela? Jeśli jest jeszcze coś do poprawienia wykorzystajmy jak najlepiej ostatnie dni Adwentu, ofiarujmy Panu Jezusowi nasze dobre uczynki.

2. W minioną sobotę i niedzielę mieliśmy okazję uczestniczyć w spektaklu o Eucharystii według prywatnych objawień Cataliny Rivas, który pozwolił nam pogłębić rozumienie Mszy św. oraz owocnego w niej udziału. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom: aktorom, młodzieży, operatorom światła i dźwięku, wykonawcom strojów, wizażystom oraz organizatorom Ks. Rafałowi Piórkowskiemu, P. Piotrowi Armatysowi i P. Andrzejowi Leśniakowi. Czekamy na więcej! Bóg zapłać!

3. Liderom Światowych Dni Młodzieży, wystawcom i Ks. Tomaszowi Stecowi dziękujemy za zorganizowanie kiermaszu świątecznego, w którym mogliśmy wziąć udział w zeszłą niedzielę przy naszym kościele. Mimo niesprzyjającej pogody nie brakło radości i optymizmu. Tak dalej! Dziękujemy!

4. Święta już blisko. Roraty do czwartku włącznie o godz.6.30. Spowiedź adwentowa w naszym kościele odbędzie się we środę 23 grudnia w godz. 800-1200 i 1400-1800. Przerwy w spowiedzi: 1000-1030 i 1600-1630.

5. Maryja biegła z pośpiechem, by nieść pomoc krewnej Elżbiecie. Niech ten przykład budzi w nas solidarność z potrzebującymi. Pamiętajmy o Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom jakim są świece Caritas do zakupienia dzisiaj przy kościele i w kolejne dni po Roratach w sklepach z dewocjonaliami. Sklep Michael obok kościoła czynny od godz.7.15.

6. W czwartek Wigilia Bożego Narodzenia , wieczór szczególny, o czym śpiewamy w jednej z pastorałek. To dzień, który zaczyna się po zmroku, kiedy wszyscy wszystkim ślą życzenia. Niech to będzie czas pojednania i przebaczenia w naszych domach i rodzinach. Od gestu pojednania, wspólnej modlitwy i podzielenia się opłatkiem rozpocznijmy wigilijną wieczerzę. Po zakończonym posiłku pozostańmy w rodzinnym gronie, by śpiewać kolędy, by wspólnie się radować z przyjścia Zbawiciela na świat. Ze śpiewem kolęd na ustach przyjdźmy do naszej świątyni na Pasterkę o północy, gdzie po jej zakończeniu będziemy mogli połamać się opłatkiem między sobą.

7. W piątek, 25 grudnia, w dzień Bożego Narodzenia, Msze Święte w naszym kościele według porządku niedzielnego. Podobnie w drugi dzień świąt, w sobotę 26 grudnia, w święto Świętego Szczepana, pierwszego męczennika. W tym dniu dodatkowo Msza św. Chrzcielna o godz.12.30. W niedzielę 27 grudnia przypada Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa. Po Mszy św. o godz.11.00 błogosławieństwo małych dzieci i uczczenie figurki Nowonarodzonego Jezusa.

8. W niedzielę 27grudnia kolędowanie przy żłóbku rozpocznie Orkiestra i OSP z Mszany Górnej.

9. Wizytę Duszpasterską rozpoczniemy w poniedziałek 28 grudnia. Program będzie umieszczony na specjalnych broszurach, na stronie internetowej parafii oraz wywieszony w gablotkach parafialnych.

10. Przed rokiem 16 grudnia zmarł O. Norbert Bajorek, kapelan Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, wybitny kaznodzieja , spowiednik, przyjaciel i powiernik nas wszystkich. Niech odpoczywa w pokoju!

11. Bóg zapłać za ofiary złożone na remont naszego Kościoła. Rada Parafialna przyjęła 19.120 zł. Na konto remontowe wpłynęło 11.305 zł. Z Mszy św. zbiorowych przekazano 4.775 zł. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom. Dzięki Wam możemy dalej prowadzić prace remontowe i kontynuować zamierzone cele. Niech Dobry Bóg wynagrodzi każdy gest życzliwości, dobroci, ofiarności a nade wszystko miłosierdzia.

12. Wspólnota Ojców Cystersów ze  Szczyrzyca zaprasza do odwiedzenia ŻYWEJ SZOPKI. Będzie ona otwarta od 25 grudnia do 2 lutego codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00, w arkadach obok kościoła. Zobaczyć w niej będzie można różne zwierzęta hodowane w gospodarstwie przyklasztornym.


Ks. Jerzy Raźny, proboszcz


UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO.
PIĄTEK 25 GRUDNIA


MSZE ŚWIĘTE O GODZ.: 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 15.00, 18.00.


Łostówka 9.30.


ŚWIĘTO ŚW. SZCZEPANA
SOBOTA  26 GRUDNIA


MSZE ŚWIĘTE O GODZ.: 6.30, 8.00, 9.30, 11.00 (POŚWIĘCENIE OWSA), 15.00, 18.00.


MSZA ŚWIĘTA CHRZCIELNA O GODZ.: 12.30.


Łostówka 9.30.


ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY,
JEZUSA, MARYI I JÓZEFA.
NIEDZIELA 27 GRUDNIA

Błogosławieństwo małych dzieci godz.11.00


 


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - 29 LISTOPAD 2015 PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU


1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on pod hasłem: "Nowe Życie w Chrystusie".

2. Rozpoczynając Adwent, czas radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela, Syna Bożego, ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem tego oczekiwania. Starajmy się w tym czasie szczególnie naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie się Bogu. Niech też nie zabraknie podejmowanych dobrowolnie uczynków miłosierdzia. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących, choćby przez zakup świec Caritas, które będą do nabycia w sklepach z dewocjonaliami ?Michael? obok naszego kościoła i w dawnym ?Sezamie?. Pamiętajmy także o akcji "I Ty możesz pomóc!". Już dziś dziękujemy przedsiębiorcom i właścicielom sklepów za umożliwienie przeprowadzenia tej akcji a przede wszystkim darczyńcom za serce i ofiarność.

3. Msze Święte wotywne o Najświętszej Maryi Pannie, tak zwane Roraty, odprawiane będą w naszym kościele o godz. 6.30. Do licznego udziału w tych Mszach Św., zapraszamy dzieci (z lampionami), młodzież i dorosłych. W dni powszednie przez cały okres Adwentu nie będzie Mszy św. o godz. 7.00.

4. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

5. We czwartek całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.

6. Spowiedź św. z racji pierwszego piątku we czwartek od godz.17.00 i w piątek od godz.6.00 i 16.00. Kandydatów do bierzmowania spowiadamy w czwartek.

7. W piątek 4 grudnia z racji przypadającego w tym dniu wspomnienia św. Barbary zostanie odprawiona w kapliczce na Łostówce Msza św. o godz.14.00 w intencji mieszkańców, dobrodziejów i zmarłych fundatorów.

8. W najbliższą sobotę nie będzie odwiedzin chorych. Z posługą sakramentalną udamy się do chorych bezpośrednio przed Świętami 19 grudnia.

9. W przyszła niedzielę Zmiana Tajemnic Żywego Różańca, adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym dniu będziemy wspominać Świętego Mikołaja, biskupa. Niech to wspomnienie będzie dla nas wszystkich zachętą do praktykowania czynnej miłości.

10. Zbliżamy się także do końca roku kalendarzowego. Na podsumowanie dotychczasowej działalności zapraszamy wszystkich członków Rady Parafialnej w przyszła niedzielę 6 grudnia po Mszy św. wieczornej o godz.19.00.

Ks. Jerzy Raźny, proboszcz


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 22 LISTOPADA 2015

1. W dniu dzisiejszym przeżywamy jubileusz 70-lecia istnienia naszego Chóru. Z tej okazji Ks. Kardynał skierował do wszystkich uczestników tej uroczystości słowa uznania, wyrazy łączności duchowej i błogosławieństwa oraz przyznał srebrne medale zasługi im. św. Jana Pawła II dla Chórzystów o najdłuższym stażu. Zostali uhonorowani P. Michał Kotarba /59 lat stażu/, P. Michał Ciężadlik /58 lat stażu/, P. Julian Antosz /57 lat stażu/, P. Józef Węglarz /55 lat stażu/, P. Stanisław Kowalczyk /50 lat stażu/. W podziękowaniu za dwudziestoletnią pracę i dyrygowanie chórem odznaczony został także P. Piotr Wójcik. Osobne podziękowanie należy się także P. Andrzejowi Nawieśniakowi, który śpiewa od 47 lat i pełni funkcję przewodniczącego chóru. Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się dzisiaj Mszą św. o godz.15.00. Do wszystkich Chórzystów kierujemy wyrazy uznania i wdzięczności. Zmarłych organistów, chórzystów, polecamy Miłosierdziu Bożemu wraz z ks. Józefem Hajdukiem, byłym wikariuszem tutejszej parafii i współzałożycielem chóru.


3. Z racji przypadającego w dniu 22 listopada wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki sakralnej i śpiewu kościelnego, kierujemy wyrazy uznania i wdzięczności pod adresem: Orkiestry, Scholi i Oazy, a także wszystkich którzy służą Panu Bogu i naszej parafii, przez śpiew i grę na instrumentach. Mile będą widziani nowi kandydaci do tych gremiów. W przekonaniu, że dla Pana Boga warto się poświęcić, zapraszamy wszystkich posiadających odpowiednie predyspozycje.


4. Dzisiejsza niedziela jest ostatnią niedzielą roku liturgicznego, który przeżywaliśmy pod hasłem: ?Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię?. Za tydzień ? pierwsza niedziela Adwentu nowego roku liturgicznego, któremu przyświecać będzie hasło: ?Nowe życie w Chrystusie?.


5. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, we czwartek całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz o godz. 18.00 Msza św. z modlitwą o uwolnienie i wyzwolenie. W piątek spotkanie katechetów o godz.19.00 na plebanii.


6. W przyszłą niedzielę ? pierwszą niedzielę Adwentu ? poświęcenie świecy roratniej, wieńca adwentowego.

Ks. Jerzy Raźny, proboszcz

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

  • 24 XI ? święci męczennicy wietnamscy Andrzej Dung-lac, prezbiter, i Towarzysze, których 19 VI 1988 r. kanonizował papież Jan Paweł II (wspomnienie obowiązkowe);

  • św. Cecylia i św. Katarzyna, dziewice i męczennice.


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE      15 LISTOPADA  2015R.

1. Dziś ? trzydziesta trzecia niedziela w ciągu roku. Liturgia słowa tej przedostatniej niedzieli roku liturgicznego zwraca naszą uwagę na sprawy eschatologiczne, czyli na powtórne przyjście Chrystusa, zmartwychwstanie umarłych, sąd ostateczny oraz tryumf Syna Bożego i wszystkich zjednoczonych z Nim przez łaskę uświęcającą. W odpowiedzi na usłyszane dziś słowo Boże nie szczędźmy starań, aby osiągnąć szczęście wieczne. Módlmy się także o nawrócenie grzeszników i pomagajmy duszom w czyśćcu cierpiącym.


2. W środę przypada wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy, patronki Ruchu Czystych Serc, która zginęła 18 XI 1914 roku, broniąc cnoty czystości i godności kobiety. Zachęcamy zwłaszcza młodych do zainteresowania się Ruchem Czystych Serc. Informacje na ten temat możemy znaleźć na stronach internetowych i w dwumiesięczniku ?Miłujcie się?. We środę po Mszy św. wieczornej Nowenna do MBNP. W czwartek całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu.  W sobotę ? wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.


3. Za tydzień ? ostatnia niedziela roku liturgicznego, a zarazem uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, święto patronalne Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Liturgicznej Służby Ołtarza.  Ponadto w przyszłą niedzielę swoje święto obchodzić będą P. Organista i Chórzyści z racji 70 rocznicy powstania Chóru im. Ks. Józefa Hajduka w naszej parafii oraz przypadającego w dniu 22 listopada wspomnienia św. Cecylii, dziewicy i męczennicy z III wieku, patronki muzyki sakralnej i śpiewu kościelnego. Uroczysta Msza św. w int. Chórzystów i ich rodzin oraz za zmarłych organistów i członków Chóru o godz.15.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.


4. Od przyszłego tygodnia Panowie Organista i Kościelni udadzą się do naszych domów z opłatkami. Ofiary składane przy tej okazji stanowią część wynagrodzenia za ich całoroczną pracę.


5. Dzisiejsze ofiary na tace są przeznaczone na ŚDM.


5. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: + Barbara Krzyżowska i +Wanda Nowakowska.


Ks. Jerzy Raźny, proboszcz


TRZYDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU- 8 XI 2015

 

1. Przeżywamy dzisiaj VII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
W tym roku obejmujemy naszą modlitwą i ofiarą chrześcijan prześladowanych w Syrii. Część składanych dzisiaj ofiar na tacę zostanie przekazana na ten cel. Możemy to również uczynić wysyłając SMS ?Ratuje? pod nr 72405. Koszt 2,46 .

 

3. Jutro - święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, która jest katedrą biskupa Rzymu czyli papieża. Przy tej okazji polecajmy w sposób szczególny Ojca św. Franciszka.

 

4. W najbliższą środę 11 listopada przypada 97 rocznica odzyskania Niepodległości.  Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona o godz.15.00. Po Mszy Św. wieczornej o godz.18.00 Nowenna do MBNP
i spotkanie Zespołu Charytatywnego. W czwartek całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.

 

5. W przyszłą niedzielę 15 listopada odbędzie się IX Zagórzańskie Spotkanie Chórów. Rozpoczęcie o godz.13.30 w kościele p.w.  Miłosierdzia Bożego
w Mszanie Dolnej. Szczegóły na afiszach i plakatach.

 

6. Dzisiaj Rada Parafialna przyjmuje ofiary na dalszy remont naszego kościoła.

 

7. Celem kończącego się dziś Tygodnia Modlitw za Zmarłych jest zmobilizowanie nas do pamięci modlitewnej o zmarłych w ciągu całego roku. Wyrazem tej pamięci są między innymi wypominki za zmarłych, zarówno listopadowe, jak i roczne. Jeśli ktoś nie zdążył jeszcze ich zamówić, to może to uczynić dziś lub w najbliższym czasie. Duże znaczenie dla zmarłych ma zamawianie Mszy Świętej w ich intencjach i uczestniczenie w nich w sposób pełny, to znaczy przez przyjęcie Komunii Świętej. Należy też docenić ofiarowanie za zmarłych zyskanych przez nas odpustów i uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. W minionym tygodniu pożegnaliśmy +Józefa Kuziaka. Wieczny odpoczynek?

 

 

Ks. Jerzy Raźny, proboszcz

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

 

  • 10 XI - św. Leon Wielki, papież i doktor Kościoła, który wytrwale zwalczał błędy w wierze, troszczył się o jedność Kościoła i przyczynił się do obrony Rzymu przed najazdami barbarzyńców w V wieku (wspomnienie obowiązkowe);

  • 11 XI - św. Marcin z Tours, biskup , który zasłynął z gorliwości pasterskiej i praktykowania miłosierdzia chrześcijańskiego, zmarły w IV wieku, wkrótce został zaliczony do grona świętych jako pierwszy spośród tych, którzy nie byli męczennikami (wspomnienie obowiązkowe);

  • 12 XI - św. Jozafat Kuncewicz, biskup i męczennik, który swoją gorliwą pracę misyjną przypłacił śmiercią męczeńską w Witebsku 12 XI 1623 roku (wspomnienie obowiązkowe);

  • 13 XI - święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn, benedyktyni eremici, którzy ponieśli śmierć męczeńską za wiarę w Międzyrzeczu w nocy z 10 na 11 XI 1003 roku (wspomnienie obowiązkowe).
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 18 PAŹDZIERNIKA  2015 r.

1. Dziś - dwudziesta dziewiąta niedziela w ciągu roku, a zarazem Światowy Dzień Misyjny, będący świętem patronalnym Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna także Tydzień Misyjny w Polsce, który będziemy przeżywać pod hasłem ?Od nawrócenia do misji?. Obchody te mają na celu pobudzić nas do wspierania misji i misjonarzy modlitwą, cierpieniem ofiarowanym w tej intencji oraz środkami finansowymi.  Biorąc udział w nabożeństwach różańcowych, módlmy się za misje oraz o nowe powołania do pracy na misjach.

 

2. Bóg zapłać za ofiary złożone na remont kościoła w zeszłą niedzielę. Rada Parafialna przyjęła 10.814 zł i 10 euro. Na konto remontowe wpłynęło 3.410,-. Z Mszy św. zbiorowych przekazano 6.960,-. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.

 

3. We czwartek 22 października będziemy przeżywali wspomnienie św. Jana Pawła II. Wyjazd na uroczystości odpustowe do sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie o godz.15.00 z parkingu pod kościołem. Są jeszcze wolne miejsca. Zapisy do jutra w sklepie Michael, obok kościoła.

 

2. Dziś swoją modlitwą obejmujemy również pracowników służby zdrowia z racji święta św. Łukasza, ewangelisty i lekarza, wyznaczonego w kalendarzu liturgicznym na dzień 18 października.

 

3. W środę nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy połączymy z nabożeństwem różańcowym.

 

4. Za tydzień - trzydziesta niedziela w ciągu roku. ROCZNICA POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA WŁASNEGO.

 

6. Zbliża się wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych i listopad, miesiąc poświęcony ich pamięci. W związku z tym przypominamy, że w najbliższych dniach można składać ofiary na wypominki listopadowe i roczne w kancelarii parafialnej.

 

 

Ks. Jerzy Raźny, proboszcz

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

20 X - św. Jan Kanty, prezbiter, który studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a później został jego profesorem. Zasłynął z wielkiego miłosierdzia względem ubogich. Zmarł 24 XII 1473 roku (wspomnienie obowiązkowe);

21 X - bł. Jakub Strzemię, franciszkanin, misjonarz kresów wschodnich Rzeczypospolitej, a w końcu arcybiskup halicko-lwowski. Zmarł 20 X 1409 roku (wspomnienie obowiązkowe);

22 X - św. Jan Paweł II, papież. Uroczyście rozpoczął swój pontyfikat 22 X 1978 roku i wprowadzał w życie Kościoła uchwały Soboru Watykańskiego II, kanonizowany 27 IV 2014 roku (wspomnienie obowiązkowe).

 

 

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

27 NIEDZIELA ZWYKŁA

4 PAŹDZIERNIK 2015

 

 

 

1. Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca października, Zmiana Tajemnic Żywego Różańca. Nabożeństwo różańcowe o godz.17.30.

 

2. Jutro przypada wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, we środę wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad turecką w bitwie pod Lepanto w 1571 roku, odniesionego dzięki modlitwie różańcowej. Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy połączymy z nabożeństwem różańcowym. Spotkanie Zespołu Charytatywnego o godz.19.00 na plebanii.

 

3. We czwartek całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu.

 

4. W piątek święto bł. Wincentego Kadłubka, biskupa.

 

5. W przyszłą niedzielę przypada XV Dzień Papieski, który będziemy przeżywać pod hasłem: ? Jan Paweł II - Patron rodziny?. Zbiórka do puszek na stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin polskich, organizowana przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Rada Parafialna będzie przyjmować ofiary na remont naszego kościoła. Przed Mszą św. o godz.6.30 błogosławieństwo pielgrzymów udających się do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. Nabożeństwo różańcowe w Bazylice  o ogdz.15.30. Msza św. na zakończenie o godz.16.00. Wszystkim pielgrzymom życzymy wielu łask oraz opieki i wstawiennictwa NMP.

 

6. Intencje modlitwy na miesiąc październik:

Ogólna: Aby został wykorzeniony handel ludźmi.

Misyjna: Aby rozwijał się duch Ewangelii krajach Azjatyckich.

Parafialna. W intencji Ojczyzny i najbliższych wyborów parlamentarnych.

 

 

 

 

Ks. Jerzy Raźny, proboszcz

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 20 WRZEŚNIA 2015 R.


1. Dzisiaj 25 niedziela zwykła, w naszej wspólnocie święto dziękczynienia za tegoroczne zbiory. Dziękujemy mieszkańcom Mszany Górnej za wieniec dożynkowy i przyniesione dary. Przy pomocy łaski Bożej i współpracy z łaską Bożą chciejmy sami przynieść piękne owoce życia i złożyć je najlepszemu Bogu.
2. W przyszłą niedzielę 29 września będziemy przeżywali Uroczystość Odpustową ku czci naszego patrona św. Michała Archanioła. Mszy św. o godz.11.00 będzie przewodniczył ks. Prałat Wiesław Piotrowski, proboszcz i kustosz sanktuarium Maryjnego w Limanowej. Kazania wygłosi w tym dniu ks. Krzysztof ze zgromadzenia księży Michalitów. Będzie możliwość przyjęcia szkaplerza św. Michała Archanioła. Na zakończenie Mszy św. procesja eucharystyczna wokół kościoła. Zapraszamy orkiestrę, chór, asysty w strojach regionalnych, dzieci do sypania kwiatów. Natomiast w sam dzień liturgicznego wspomnienia św. Michała Archanioła, we wtorek 29 września Msza św. o godz.18.00, której będzie przewodniczył ks. Infułat Franciszek Kołacz zostanie odprawiona w intencji wszystkich mieszkańców miasta Mszany Dolnej oraz P. Burmistrza i Radnych oraz ich rodzin. Zapraszamy w tym dniu reprezentacje różnych środowisk naszej małej ojczyzny, w tym także uczniów, nauczycieli, wychowawców szkół miejskich. Niech św. Michał Archanioł Patron Miasta Mszany Dolnej umocni nas wszystkich w odważnym wyznawaniu wiary i broni przed wszelkim niebezpieczeństwem. Pozostałe Msz św. we wtorek 29 września o godz.6.30,8.00,9.30,15.00. Na zakończenie możliwość przejścia w procesji wokół ołtarza i zawierzenie św. patronowi. Od dzisiaj rozpoczynamy nowennę przed uroczystością św. Michała Archanioła. Po każdej Mszy św. modlitwa, litania i akt zawierzenia. Nowenna w dni powszednie po Mszy św. wieczornej. Dzień 29 września to także liturgiczne wspomnienie św. Rafała. Już teraz z okazji przypadających w tym dniu imienin składamy ks. Rafałowi oraz wszystkim solenizantom wszelkich łask Bożych i wstawiennictwa św. Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela.
3. We czwartek całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz.18.00 Msza św. z modlitwą o uwolnienie i uzdrowienie.

4. W tym tygodniu przypada święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty/21/ wspomnienie błogosławionej Bernardyny Jabłońskiej(22) oraz św. O. Pio z Pietrelciny(23).
5. Bóg zapłać za ofiary złożone na remont naszego kościoła. W minioną niedzielę Rada Parafialna przyjęła 13.748 zł. i 100 euro. Na konto remontowe wpłynęło 3.955 złotych. Z Mszy św. zbiorowych przekazano 6.185 zł. Zakończono wymianę blend okiennych osłaniających witraże. Szacunkowy koszt jednego okna wraz z montażem to ponad  8.000 zł, elementy otwierane wraz z siłownikiem to 2.000 zł za sztukę. W tym roku łącznie wypłaciliśmy 55.000 zł za wymianę 6 okiem od strony południowej. Obecnie rozpoczęły się prace blacharskie a po ich zakończeniu przystąpimy do remontu elewacji od strony południowej gdzie istnieje konieczność wymiany przewodu kominowego i najlepiej zamiany kotłowni z węglowej na gazową. Zależy to jednak od warunków technicznych przyłącza gazu i pomieszczeń kotłowni. W przygotowaniu opracowanie projektu tych prac.
6. Tradycyjnie już w trzecią niedzielę września obchodzony jest w Polsce Dzień Środków Społecznego Przekazu. Przy tej okazji serdecznie zachęcamy do korzystania z prasy i książki katolickiej. Także radio i telewizja katolicka pozwalają nie tylko ubogacić się wewnętrznie ale poznać chrześcijańskie spojrzenie na wiele zagadnień dziejących się w świecie i w naszej ojczyźnie. Nie opierajmy naszej opinii tylko na jednym punkcie spojrzenia najczęściej dalekim od chrześcijańskiej wizji świata. Chętnie korzystajmy ale bądźmy także uczciwi. Praktycznie co miesiąc odnotowujemy kilkuset złotowy debet w opłatach za prasę znajdująca się na stolikach. W budynku organistówki znajduje się również biblioteka i czytelnia prasy katolickiej, jest wiele nowych pozycji książkowych i prasa z ostatnich tygodni. Gorąco zachęcamy do korzystania także z tej formy czytelnictwa. Zwłaszcza młodym przypominamy o wielu katolickich portalach internetowych w tym także przygotowujących do ŚDM. Pogłębiajmy naszą wiarę poszerzając wiedzę o temay religijne i społeczne.
7. W piątek pożegnaliśmy + Marię  Wacławik. Wieczny odpoczynek?
8. Serdecznie zapraszamy na Koncert o. Łukasza Buksy OFM, w najbliższy piątek o godz.18.00 na Sali Gimnastycznej "Instalu" w ramach przygotowania do ŚDM zatytułowany "Obudź Się! Możesz Więcej". Koncert jest adresowany do wszystkich, którzy czują się młodzi duchem i chcą w życiu jeszcze coś zrobić dla Pana Boga. Zapraszamy!


Ks. Jerzy Raźny, proboszcz

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 13 WRZEŚNIA 2015

1. Dziś - dwudziesta czwarta niedziela w ciągu roku, a zarazem kolejny dzień fatimski i rozpoczęcie V Tygodnia Wychowania, którego częścią są kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Procesja fatimska dziś po Mszy Świętej celebrowanej o godz. 18.00.

2. Jutro przypada Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, obchodzone na pamiątkę odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Pan Jezus i wniesienia ich do bazyliki, zbudowanej na miejscu Grobu Pańskiego i Zmartwychwstania Chrystusa. Po Mszach św. uczczenie relikwii Krzyża Świętego. 

3. We wtorek - wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Jej opiece powierzymy wszystkich chorych i cierpiących w naszej parafii. Uroczystości odpustowe w Sanktuarium Maryjnym w Limanowej.

4. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, we czwartek całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz.12.00 Różaniec, modlitwy i koronka do miłosierdzia Bożego o godz.15.00. W tym dniu 76. rocznica najazdu sowieckiego na Polskę. W naszych modlitwach będziemy polecać Bogu wszystkich, którzy zginęli na Wschodzie, a także naszą Ojczyznę i sprawę pokoju na świecie.

6. W piątek będziemy obchodzić święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski, a także patrona młodzieży i wielu z nas. Dzieci i młodzież zapraszamy na Mszę Świętą celebrowaną o godz. 18.00. Po Mszy św. spotkanie Oazy.

8. Dzisiaj rada Parafialna przyjmuje ofiary na remont naszego kościoła. W przyszłą niedzielę o godz.11.00 Msza św. dziękczynna za zbiory. Gospodarzami dożynek będą mieszkańcy Mszany Górnej.

9. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: +Jadwiga Samolej, +Ryszard Knapczyk. Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: Wieczny odpoczynek...

Ks. Jerzy Raźny, proboszcz

 


Parafia
sw. Michala Archaniola
w Maszanie Dolnej
www.parafiamszanadolna.pl
xProjekt i wykonanie:
www.projektanciwww.pl
biuro@projektanciwww.pl