MIEJSKO-GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Miejsko-gminne obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości miały tradycyjny przebieg: odczytanie Apelu Poległych i okolicznościowe przemówienia, złożenie wiązanek na grobach żołnierzy oraz Msza św. w kościele pw. Św. Michała Archanioła. Tym razem przedstawiciele władz miasta i gminy Mszana Dolna oraz powiatu limanowskiego,  poczty sztandarowe szkół i instytucji, oddział Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz Orkiestra Dęta zgromadzili się nie na płycie rynku, lecz przez remizą OSP. Tam odbyła się ceremonia wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Apel Poległych odczytał ppor. Bogdan Schmidt, dowódca jednostki 2404 Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Mszanie Dolnej. Młodzi Strzelcy złożyli uroczystą przysięgę. Okolicznościowe przemówienia wygłosili burmistrz Anna Pękała oraz wójt Bolesław Żaba. Kolejną częścią obchodów był przemarsz na cmentarz parafialny i złożenie przez delegacje wiązanek na grobach żołnierzy poległych w I wojnie światowej oraz na pomniku ofiar hitleryzmu i stalinizmu. Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawiono z kościele pw. Św. Michała Archanioła. Przewodniczył jej ks. proboszcz Jerzy Raźny. Koncelebrowali ją ks. ppor. Jan Zając, ks. Franciszek Kołacz oraz ks. Szymon Wikupil. W homilii ks. Jerzy Raźny zwrócił uwagę na obowiązki wobec małej i dużej ojczyzny, spoczywające na każdym obywatelu, a szczególnie na osobach sprawujących władzę.

– Łatwo się obiecuje, łatwo składa się deklaracje, ale trzeba pamiętać o szacunku wobec drugiego człowieka, współobywatela. Tak buduje się dobro Ojczyzny. Należy uczyć się historii, z której możemy czerpać wiedzę i mądrość. Musimy pamiętać o tych, którzy potrafili dać świadectwo  miłości do Ojczyzny – mówił proboszcz parafii pw. Św. Michała Archanioła.

Po Mszy św. pod przewodnictwem Franciszka Dziedziny i słuchaczy Zagórzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wspólnie wykonano kilka piosenek żołnierskich, a następnie zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu!”.

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

1 listopada, centralne uroczystości w Mszanie Dolnej, rozpoczęły się nieszporami za zmarłych i procesją, która przeszła z kościoła pw. Św. Michała Archanioła na cmentarz parafialny. Po różańcu z wypominkami przy pomniku ofiar hitleryzmu i stalinizmu odprawiona została Msza św. Koncelebrowali ją ks. Tadeusz Mrowiec, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, ks. Jerzy Raźny, proboszcz parafii pw. Św. Michała Archanioła oraz ks. Franciszek Kołacz. Homilię wygłosił ks. Mirosław Lenart. Oprawa muzyczna została przygotowana przez Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka oraz Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej.

PONAD 300 OSÓB PIELGRZYMOWAŁO DO SANKTUARIUM MATKI BOSKIEJ BOLESNEJ

W niedzielę, 13 października, mieszkańcy Mszany Dolnej uczestniczyli w tradycyjnej pielgrzymce do Limanowej. Wśród pątników nie mogło zabraknąć asysty zagórzańskiej, Orkiestry Dętej OSP oraz chórzystów z naszej parafii. Pielgrzymkę prowadził nowy wikariusz – ks. Mirosław Lenart. W limanowskiej bazylice mieszkańcy Mszany Dolnej wzięli udział w nabożeństwie różańcowym oraz mszy św., którą odprawili proboszczowie obu parafii – ks. Jerzy Raźny oraz ks. Tadeusz Mrowiec.