ADORACJA ŻŁÓBKA 13 do 19 STYCZNIA

Kolejny tydzień adoracji Bożego Dzieciątka przebiegał pod znakiem różnorodności i akcentów regionalnych. W poniedziałek przy żłóbku modlili się członkowie Odnowy w Duchu Świętym. Adorację przygotowali ks. Rafał Cinal oraz Krzysztof Surówka. We wtorek przed kolędowaniem młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. inż. J. Marka wystawiła jasełka góralskie. Występ zorganizowała s. Lucyna Harmata. W środę kolędowała społeczność Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce. Nie mogło zabraknąć zespołu „Mali Łostowianie”. W czwartek odbyły się  kolejne jasełka, tym razem w wykonaniu uczniów Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Dolnej. W tym tygodniu przy żłóbku spotkali się również pracownicy i emeryci związani ze Spółdzielnią Pracy „Meblomet”, rodziny z Kręgu Domowego Kościoła oraz członkowie Rady Parafialnej z Jerzym Łabuzem na czele.

KOLĘDNICY MISYJNI OPOWIADALI O ŻYCIU DZIECI NA INNYCH KONTYNENTACH

6 stycznia młodzież przygotowana przez s. Marię Rokosz podczas trzech Mszy św. przybliżyła warunki życia dzieci na innych kontynentach, zwłaszcza w Ameryce Południowej. Dzieci często pozbawione są tam opieki i edukacji. Zamiast bawić się i uczyć, muszą ciężko pracować. Niejednokrotnie szansą na wyjście z nędzy i zdobycie wykształcenia jest pomoc katolickich misjonarzy. Kolędnicy misyjni przedstawili kilka jasełkowych scenek, a następnie przeprowadzili zbiórkę. Datki zostaną przekazane na cele misyjne.

ADORACJA ŻŁÓBKA od 6 do 12 STYCZNIA

W drugim tygodniu stycznia adorację żłóbka przygotowały grupy parafialne i instytucje. W święto Trzech Króli kolędował Chór Męski im. Ks. Józefa Hajduka z dyrygentem Piotrem Wójcikiem na czele. Następnie przy żłóbku spotkali się wychowankowie oraz pracownicy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej. Wspólnie z ks. Mirosławem Lenartem kolędowały Liturgiczna Służba Ołtarza i Oaza. Adorację Grupy Modlitewnej poprowadziły Józefa Białkowska i Stanisława Leszczyńska. W piątek modlili się samorządowcy oraz pracownicy Urzędu Miasta Mszana Dolna oraz jednostek podległych. Rozważania czytała m.in. burmistrz Anna Pękała. Sobotnią adorację prowadzili harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego z Mszany Dolnej i Słopnic na czele z harcmistrz Ewą Jasińską. W niedzielę do wspólnej modlitwy zaprosiła Parafialna Rodzina Różańcowa. Rozważania przygotowała Anna Knapczyk i zelatorzy.

KONCERT SYLWESTROWY

31 grudnia z inicjatywy ks. proboszcza Jerzego Raźnego odbył się pierwszy koncert sylwestrowy. Na skrzypcach grała Maria Flig, a towarzyszył jej Piotr Wójcik na organach. Koncert prowadził Marcin Wójcik. W repertuarze znalazły się kolędy w opracowaniu polskich kompozytorów przełomu XIX i XX wieku: „Anioł pasterzom mówił” oraz „W żłobie leży” Władysława Żeleńskiego, „Hej, w dzień narodzenia” Gustawa Roguskiego. Uczestnicy usłyszeli również „Lulajże, Jezuniu” i „Gdy śliczna Panna”, a także „Ave Maria” w opracowaniach Michała Lorenca i Henri’ego Seroki. Sylwestrowe spotkanie przy żłóbku było wyrazem dziękczynienia za mijający 2019 rok oraz okazją do modlitwy o łaski w nadchodzącym 2020 roku.

ADORACJA ŻŁÓBKA PRZYGOTOWANA PRZEZ SCHOLĘ

30 grudnia przy żłóbku modliła się, śpiewała i grała schola parafialna. Grupę prowadzą Janina i Maria Flig oraz siostra Maria Rokosz.

ŚWIĘTO JANA EWANGELISTY Z ORKIESTRĄ DĘTĄ Z MSZANY GÓRNEJ

Orkiestra Dęta oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Mszany Górnej, jak co roku, 27 grudnia zainaugurowali kolędowanie przy żłóbku. Nie zabrakło tradycyjnych pastorałek i znanych kolęd, prezentowanych w nowych aranżacjach. Adoracja była połączona z uroczystą mszą św., podczas której wspomina się św. Jana Ewangelistę. Z tej okazji święci się wino, które  podaje się wiernym do picia. Tradycja ta sięga średniowiecza i wiąże się z legendą o pobłogosławieniu przez św. Jana kielicha zatrutego wina. Jedna z wersji tej opowieści mówi, że kielich się rozpadł.

PASTERKA W KAPLICY W ŁOSTÓWCE

Pasterka w kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Łostówce nie miałaby wyjątkowej atmosfery bez udziału zespołu „Mali Łostowianie”. Tradycyjne kolędy i regionalne pastorałki w jego wykonaniu są nieodłączną częścią tej wyjątkowej Mszy św. Tegoroczną pasterkę po raz pierwszy odprawił ks. Mirosław Lenart.

UROCZYSTA PASTERKA Z ORKIESTRĄ DĘTĄ OSP

Tłumy parafian i gości wypełniły kościół podczas pasterki. Miała ona wyjątkowy przebieg ze względu na udział Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej, która wykonała znane kolędy oraz lubiane przez wszystkich, zagórzańskie pastorałki. Po Mszy św. dzielono się opłatkiem i składano świąteczne życzenia. W tym roku szopkę umiejscowiono w kaplicy bocznej. Znalazły się w niej stare odrestaurowane figury. Większa szopka stanęła przed kościołem.

PODSUMOWANIE RORAT 2019

W niedzielę, 22 grudnia, ks. proboszcz Jerzy Raźny podsumował tegoroczne roraty i wręczył nagrody dzieciom, które w nich aktywnie uczestniczyły. Świąteczne życzenia złożyła wszystkim schola parafialna, która przygotowała sianko na wigilijne stoły.

PRZY WIGILIJNYM STOLE W ZESPOLE SZKOŁY I PRZEDSZKOLA W ŁOSTÓWCE

20 grudnia uczniowie, pracownicy, rodzice oraz goście zasiedli do wspólnego wigilijnego stołu. Po części artystycznej odczytano fragment Ewangelii według św. Łukasza. Zgodnie z tradycją uczestnicy uroczystości łamali się opłatkiem. Świąteczne życzenia całej społeczności przedszkola i szkoły w Łostówce złożyli ks. proboszcz Jerzy Raźny oraz katecheta ks. Mirosław Lenart.