Parafia pw. św. Michała Archanioła
w Mszanie Dolnej

Ogłoszenia parafialne

Aktualne ogłoszenia

Intencje mszalne

Najnowsze intencje

Transmisja on-line

Msza święta na żywo

Cmentarz

Wyszukiwarka grobów i zmarłych

Wydarzenia z Archidiecezji Krakowskiej

Liturgia

Aktualności

Wiadomości

Maj miesiąc Maryjny
01/05

W maju śpiewamy litanię loretańską. To nie jedyny przejaw pobożności maryjnej, praktykowanej w tym okresie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje trud hejnalistów, którzy codziennie o godz. 6 rano odgrywali z wieży remizy strażackiej pieśni maryjne. Zwyczaj ten trwa już od ponad 80. lat, a jego podtrzymywanie w tym roku zawdzięczamy strażakom, którzy czynili to pomimo wyjątkowo niesprzyjających okoliczności. Słowa wdzięczności kierujemy więc do wszystkich zaangażowanych w to dzieło: Karoliny Dudy, Bartłomieja Figury, Karoliny Figury, Arkadiusza Gawronka, Stanisława Kapturkiewicza, Mikołaja Kasprzyka, Michała Kołodzieja, Ewy Kornaś, Honoraty Łabuz, Doroty Madej, Marka Madeja, Malwiny Piekarczyk, Patrycji Piekarczyk, Weroniki Piekarczyk, Agnieszki Płachytki, Jakuba Popiołka, Natalii Rataj, Sylwii Rataj oraz Anny Wacławik.

Triduum Paschalne
04/04

WAŻNE

Zgodnie z dekretem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa
w Mszy świętej, z wyjątkiem wiernych w wieku powyżej 65 lat, z objawami infekcji oraz czujących obawę przed zarażeniem.

 

TRIDUUM PASCHALNE

Ze względu na stan epidemii tegoroczne uroczystości Triduum Paschalnego odbyły się przy bardzo ograniczonym udziale wiernych. Parafianie mogli przeżywać tajemnicę Męki i Zmartwychwstania poprzez transmisję internetową w telewizji TV28. W Wielki Czwartek zrezygnowano z obrzędu obmycia nóg. W Wielki Piątek nie odbyła się Droga Krzyżowa ulicami miasta. Błogosławieństwa pokarmów dokonali sami domownicy, zgodnie z wytycznymi podanymi w komunikacie Archidiecezji Krakowskiej. Ks. proboszcz Jerzy Raźny zwrócił uwagę, że ten trudny czas jest napomnieniem i jednocześnie szansą na duchową przemianę.

DOBRY WYSTĘP LEKTORÓW W REJONOWYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ
01/04

Lektorzy z naszej parafii reprezentowali dekanat mszański w rejonowych eliminacjach XV Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza o Puchar KNC w Piłce Nożnej Halowej. Turniej odbył się w Dobczycach. Zarówno lektorzy młodsi, jak i starsi stanęli na trzecim stopniu podium. Obie drużyny do zawodów przygotował ks. Mirosław Lenart. Lektorzy młodsi wystąpili w składzie: Jan Gocał, Hubert Jarosz, Tomasz Kraska, Adrian Ligas, Mirosław Madej, Kacper Pajdzik, Stanisław Rapacz i Michał Stożek. Z kolei Jakub Kacik, Jan Kordeczka, Maciej Kordeczka, Szymon Krzysztof, Wojciech Potaczek oraz Daniel Wójtowicz zagrali w najstarszej kategorii wiekowej.

Środa popielcowa
26/02

Rozpoczął się liturgiczny okres Wielkiego Postu. To czas pokuty, wyrzeczeń, refleksji nad życiem, ale przede wszystkim kolejna szansa na nawrócenie. Posypanie głowy popiołem symbolizuje konieczność duchowej przemiany człowieka.

– Osiągnięcie celu wymaga pewnego poświęcenia. Temu służą praktyki wielkopostne. Dzięki nim możemy pokonać przeszkody. Nasze wyrzeczenia mają nas wzmocnić w walce ze złym duchem, który kieruje nasze myśli ku temu, co ludzkie – mówił w homilii, ks. proboszcz Jerzy Raźny.

 

Wstrzemięźliwość, jałmużna i modlitwa pozwalają na lepsze przygotowanie się do Świąt Wielkanocnych. Nabożeństwa wielkopostne odbywają się w następującym porządku: Droga Krzyżowa – w każdy piątek (dla dzieci o godz. 16:00, dla dorosłych o godz. 17:00, dla młodzieży o 19:00);  Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 17:00. Za udział w nabożeństwach pasyjnych można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Tegoroczne rekolekcje, przygotowujące do misji parafialnych, rozpoczną się w Niedzielę Palmową.

 

https://www.tv28.pl/10413-sroda-popielcowa-rozpoczela-okres-wielkiego-postu

ŻYCZENIA DLA KS MIROSŁAWA
23/02

23 lutego na Mszy św. o godz. 11.00 imieniny obchodził ks. Mirosław Lenart. Życzenia złożyli przedstawiciele Rady Parafialnej, scholi, Oazy, Służby Liturgicznej, Chóru Męskiego, a także parafian. Dla solenizanta zagrał zespół regionalny „Mali Łostowianie”.

ADORACJA ŻŁÓBKA 27 STYCZNIA do 2 LUTEGO
27/01

W ostatnim tygodniu okresu kolędowego odbyły się cztery adoracje. We wtorek Dzieciątku śpiewały dzieci uczęszczające do Niepublicznego Przedszkola i Żłobka „Artystyczny Zakątek”. W środę kolędował Chór Gospel, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury. Dyrygowała Lea Kjeldsen. W czwartek do wspólnej modlitwy zaprosili pensjonariusze i pracownicy Domu Pomocy Społecznej. Uroczyste zakończenie kolędowania w święto Matki Bożej Gromnicznej należało zgodnie z tradycją do Orkiestry Dętej OSP oraz druhów z jednostek w Mszanie Dolnej i Łostówce. Kapelmistrz Piotr Rataj wręczył ks. proboszczowi podziękowanie za życzliwość całoroczną współpracę i wsparcie finansowe.

CHARYTATYWNY KONCERT UCZNIÓW SZKOŁY MUZYCZNEJ
26/01

26 stycznia młodzi muzycy ze Szkoły Muzycznej I st. w Czasławiu, kształcący się w filiach w Mszanie Dolnej i Węglówce, zagrali i zaśpiewali z myślą o Marysi Miąsko, która zmaga się z ciężką chorobą. Kolędy wykonane przez wokalistów i instrumentalistów rozbrzmiewały podczas Mszy św. o godz. 15.00, a także podczas dwuczęściowego koncertu. Wolontariuszom udało się zebrać 3080,40 zł na leczenie dziewczynki. Razem z utalentowaną młodzieżą przed mszańską publicznością wystąpili nauczyciele: Wojciech Gracz, Natalia Komar, Piotr Komar, Katarzyna Puch, Piotr Skupniewicz oraz Eugeniusz Sokół. Koncert prowadziła Katarzyna Puch.

SUKCES IZABELI SZYNALIK
25/01

Uczestnicy rorat 2019 spotkali się 25 stycznia w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Bochni. Po Mszy św. odbył się koncert pt. „Kolęda z Janem Pawłem II” zespołu „Promyczki Dobra” z Nowego Sącza oraz orkiestry z Łącka. Następnie przeprowadzono konkurs wiedzy o sanktuariach Maryjnych, które znalazły się w programie rorat. Rywalizację zdominowały reprezentantki naszej parafii – Magdalena Ryskala, Izabela Szynalik i Aleksandra Wilk, które bezbłędnie odpowiedziały na wszystkie pytania. W dogrywce najlepsza okazała się Izabela Szynalik, która w nagrodę pojedzie na pielgrzymkę do Rzymu. Ostatnim punktem spotkania było zwiedzanie kopalni soli w Bochni.

ADORACJA ŻŁÓBKA 20 - 26 STYCZNIA
20/01

Kolejny tydzień spotkań przy żłóbku był bardzo różnorodny, zwłaszcza ze względu na rozpiętość wiekową uczestników. W poniedziałek kolędowali pracownicy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. We wtorek zaśpiewały Dzieciątku przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 1. W środę do wspólnej modlitwy zaprosili członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz słuchacze Zagórzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W czwartek przy żłóbku znów pojawili się najmłodsi, tym razem z Przedszkola Miejskiego nr 2. Piątkową adorację przygotowali pracownicy Zakładu Produkcji Artykułów Ściernych „Techniflex” Sp. z o.o. W sobotę przy żłóbku zgromadzili się samorządowcy i pracownicy Urzędu Gminy Mszana Dolna z wójtem Bolesławem Żabą na czele. Z kolei niedzielna adoracja miała akcent regionalny, ponieważ kolędowała Asysta Zagórzańska.

KOLĘDNICY MISYJNI W SANKTUARIUM W KRAKOWIE
18/01

18 stycznia w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie spotkali się kolędnicy misyjni z całej diecezji. Po Mszy św. odbył się quiz misyjny, a po nim występy w grupach kontynentów. Kolędnicy z Mszany Dolnej znaleźli się w  Oceanii. Dziewczynki prezentowały taniec indiański, przygotowany pod kierunkiem Natalii Spyrki. Chociaż w quizie nie udało się zdobyć nagrody, każdy uczestnik otrzymał ciepły poczęstunek, słodycze oraz drobny upominek. Wyjazd zorganizowali s. Maria Rokosz, Janina Flig oraz ks. proboszcz Jerzy Raźny.

Linki

Ofiara na parafię

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia pw. św. Michała Archanioła, siedziba: 34-730 Mszana Dolna, Jana Pawła II nr 3.