Parafia pw. św. Michała Archanioła
w Mszanie Dolnej

Ogłoszenia parafialne

Aktualne ogłoszenia

Intencje mszalne

Najnowsze intencje

Transmisja on-line

Msza święta na żywo

Nabożenstwa

Rozkład nabożeństw w kościele

Liturgia

Aktualności

Wiadomości

DUCHOWA PIELGRZYMKA PO SANKTUARIACH MARYJNYCH
01/12

Motywem przewodnim tegorocznych rorat są polskie sanktuaria Maryjne. „Różne oblicza naszej Matki” to program przygotowany przez wydawnictwo „Promyczek”. Nagrania audio połączone z homiliami mają pomóc najmłodszym uczestnikom rorat poznać historie wizerunków Matki Bożej oraz naśladować Maryję w codziennym życiu. Na specjalnej planszy powstaje adwentowy witraż. Szlak pielgrzymki prowadzi zarówno przez małe kościoły, jak i wielkie sanktuaria. Razem z Jadzią, Maćkiem i ich dziadkiem – bohaterami nagrań – dzieci duchowo przeniosą się do miejsc kultu Maryi w Bochni, Chorzelowie, Częstochowie, Dębowcu, Gietrzwałdzie, Kalwarii Pacławskiej, Kalwarii Zebrzydowskiej, Licheniu, Limanowej, Ludźmierzu, Niepokalanowie, Okulicach, Piekarach Śląskich, Świętej Lipki, Tuchowie, Wadowicach, Wambierzycach oraz Zakopanem.

KOLĘDOWANIE Z MAŁYMI ŁOSTOWIANAMI
01/12

Zespół regionalny „Mali Łostowianie”, działający przy Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce, jak co roku zagrał podczas mszy św. w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia. W skład zespołu wchodzą przedszkolaki, uczniowie oraz absolwenci szkoły. „Mali Łostowianie” wykonują zarówno kolędy, jak i pastorałki śpiewane gwarą. Członkom zespołu towarzyszyli rodzice oraz dyrektor Janina Flig.

ZAPROSZENIE DO ADORACJI BOŻEGO DZIECIĄTKA
01/12

„Chrystus ukazał się światu jako światło  jaśniejące w ciemności, z ufnością idźcie za Nim, abyście się stali światłem dla waszych braci.”

 

Serdecznie zapraszamy do Adoracji Bożego Dzieciątka przez śpiew kolęd, modlitwę i uczestnictwo we Mszy Świętej. Niech podjęcie kolejny raz tej pięknej tradycji, przez różne społeczności naszej Parafii, obudzi w nas to, co jeszcze uśpione, ożywi to, co już martwe, a światło Jego słowa niech prowadzi nas w każdym dniu nadchodzącego Nowego Roku. Z radością oczekujemy przy Betlejemskim Żłóbku codziennie  o godz. 17 30 według ustalonego harmonogramu (zobacz w zakładce Adoracja przy żłóbku i poniżej).

Ks. Jerzy Raźny – Proboszcz i Księża Współpracownicy

 

27.12.2019 r. – Orkiestra Dęta i członkowie OSP w Mszanie Górnej; 30.12.2019 r. – Schola parafialna; 6.01.2020 r. – Chór Męski im. ks. J. Hajduka; 7.01.2020 r. – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Mszanie Dolnej; 5.01.2020 r. – Liturgiczna Służba Ołtarza i Oaza; 9.01.2020 r. – Grupa Modlitewna; 10.01.2020 r. – Urząd Miasta Mszana Dolna; 11.01.2020 r. – Związek Harcerstwa Polskiego; 12.01.2020 r. – Parafialna Rodzina Różańcowa; 13.01.2020 r. – Odnowa w Duchu Świętym; 14.01.2020 r. – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Mszanie Dolnej; 15.01.2020 r. – Zespół Szkoły i Przedszkola w Łostówce; 16.01.2020 r. – Zespół Placówek Oświatowych w Mszanie Dolnej; 17.01.2020 r. – Spółdzielnia Pracy „Meblomet”; 18.01.2020 r. – Krąg Domowego Kościoła; 19.01.2020 r. – Rada Parafialna; 20.01.2020 r. – Zakład Opieki Zdrowotnej; 27.01.2020 r. – Przedszkole Nr 2 w Mszanie Dolnej; 22.01.2020 r. – Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Zagórzański Uniwersytet Trzeciego Wieku; 23.01.2020 r. – Przedszkole Nr 1 w Mszanie Dolnej; 24.01. 2020 r. – Techniflex Sp. z o.o. Zakład Produkcji Artykułów Ściernych; 25.01 2020 r. – Urząd Gminy Mszana Dolna; 26.01.2020 r. – Asysta Zagórzańska; 28.01.2020 r. – Niepubliczne Przedszkole i Żłobek „Artystyczny Zakątek” w Mszanie Dolnej; 29.01.2020 r. Chór Gospel; 30.01.2020 r. – Dom Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej; 2.02.2020 r. – Orkiestra Dęta i członkowie OSP w Mszanie Dolnej i Łostówce.

 

SPORTOWE SUKCESY LEKTORÓW
30/11

Drużyny ministrantów i lektorów z obu mszańskich parafii okazały się najlepsze w dekanalnych eliminacjach Mistrzostw Polski Służby Liturgicznej Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej. Turniej rozegrano 30 listopada w hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Mszanie Dolnej. Wśród ministrantów do rocznika 2008 triumfowała drużyna z parafii pw. Miłosierdzia Bożego, przygotowana przez ks. Szymona Wykupila. W kategoriach lektorów młodszych i starszych niepokonani byli zawodnicy z parafii pw. Św. Michała Archanioła. Trenerem drużyn jest ks. Mirosław Lenart. Wszystkie drużyny będą reprezentować dekanat mszański w rejonowym etapie rozgrywek.

SCHOLA PARAFIALNA NA WYCIECZCE W KRAKOWIE
23/11

W sobotę, 23 listopada,  schola pojechała do kina na film „O, Yeti”. Trzeba było wstać trochę wcześniej, ponieważ wyjeżdżaliśmy już o godzinie 8.30, jednak nikt nie zaspał i wszyscy  w komplecie wyruszyliśmy do Krakowa – Bonarki. Podróż minęła szybko i  bezpiecznie.  Przed seansem zdążyliśmy zaopatrzyć się w popcorn, colę i inne „smakołyki” i tak przygotowani udaliśmy się do sali kinowej.  Film podobał się wszystkim, niektóre dziewczynki nawet płakały ze wzruszenia. Potem  były „zakupy” i podziwianie pięknych świątecznych dekoracji, a w czasie drogi powrotnej „odwiedziny”  u McDonalda. Do Mszany Dolnej wróciliśmy o godzinie 14.30. To był udany wyjazd i już czekamy na kolejny…

UROCZYSTOŚĆ KU CZCI ŚW. CECYLII
22/11

22 listopada przypada wspomnienie św. Cecylii, patronki śpiewu kościelnego. Uroczystą Mszę św. w niedzielę, 24 listopada, odprawił ks. proboszcz Jerzy Raźny. Oprawę muzyczną przygotował Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka. Śpiewała również schola parafialna.

MIŁOŚNICY LOKALNEJ HISTORII ZWIEDZALI KOŚCIÓŁ
17/11

17 listopada grupa mieszkańców powiatu limanowskiego uczestniczyła w spacerze historycznym po Mszanie Dolnej. Przewodnik Karol Wojtas oprowadził miłośników historii m.in. po naszym kościele. Opowiedział o stylu neogotyckim, budowniczych świątyni, a także wpływie parafii na rozwój miasteczka.

CHÓR MĘSKI WYSTĄPIŁ PODCZAS FESTIWALU LAUDATE DOMINUM
17/11

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszył się koncert chórów zorganizowany w kościele pw. Miłosierdzia Bożego 17 listopada. Już po raz 13. chóry z powiatu limanowskiego i nie tylko mogły śpiewem wielbić Boga i wymieniać się doświadczeniami. „Laudate Dominum” to dowód na to, że muzyka może połączyć osoby w różnym wieku, wykonujące różne zawody. Godni podziwu są również charyzmatyczni dyrygenci. Na tegorocznym festiwalu nie mogło również zabraknąć Chóru Męskiego im. ks. Józefa Hajduka z parafii Św. Michała Archanioła. Publiczność nagrodziła występ gromkimi brawami. Dyrygent Piotr Wójcik odebrał gratulacje i pamiątkową statuetkę z rąk burmistrz Anny Pękały oraz starosty Mieczysława Urygi.

STRAŻACY MODLILI SIĘ ZA ZMARŁYCH DRUHÓW
16/11

16 listopada strażacy z miasta i gminy Mszana Dolna oraz gminy Niedźwiedź uczcili zmarłych druhów. Msza św. została odprawiona w naszym kościele. Podczas uroczystości delegacje odczytywały nazwiska zmarłych strażaków z poszczególnych jednostek. Z zapalonych zniczy uformowano przed ołtarzem krzyż. Zaduszki strażackie zorganizowano po raz trzeci.

MIEJSKO-GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
11/11

Miejsko-gminne obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości miały tradycyjny przebieg: odczytanie Apelu Poległych i okolicznościowe przemówienia, złożenie wiązanek na grobach żołnierzy oraz Msza św. w kościele pw. Św. Michała Archanioła. Tym razem przedstawiciele władz miasta i gminy Mszana Dolna oraz powiatu limanowskiego,  poczty sztandarowe szkół i instytucji, oddział Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz Orkiestra Dęta zgromadzili się nie na płycie rynku, lecz przez remizą OSP. Tam odbyła się ceremonia wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Apel Poległych odczytał ppor. Bogdan Schmidt, dowódca jednostki 2404 Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Mszanie Dolnej. Młodzi Strzelcy złożyli uroczystą przysięgę. Okolicznościowe przemówienia wygłosili burmistrz Anna Pękała oraz wójt Bolesław Żaba. Kolejną częścią obchodów był przemarsz na cmentarz parafialny i złożenie przez delegacje wiązanek na grobach żołnierzy poległych w I wojnie światowej oraz na pomniku ofiar hitleryzmu i stalinizmu. Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawiono z kościele pw. Św. Michała Archanioła. Przewodniczył jej ks. proboszcz Jerzy Raźny. Koncelebrowali ją ks. ppor. Jan Zając, ks. Franciszek Kołacz oraz ks. Szymon Wikupil. W homilii ks. Jerzy Raźny zwrócił uwagę na obowiązki wobec małej i dużej ojczyzny, spoczywające na każdym obywatelu, a szczególnie na osobach sprawujących władzę.

 

– Łatwo się obiecuje, łatwo składa się deklaracje, ale trzeba pamiętać o szacunku wobec drugiego człowieka, współobywatela. Tak buduje się dobro Ojczyzny. Należy uczyć się historii, z której możemy czerpać wiedzę i mądrość. Musimy pamiętać o tych, którzy potrafili dać świadectwo  miłości do Ojczyzny – mówił proboszcz parafii pw. Św. Michała Archanioła.

 

Po Mszy św. pod przewodnictwem Franciszka Dziedziny i słuchaczy Zagórzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wspólnie wykonano kilka piosenek żołnierskich, a następnie zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu!”.

Linki

Ofiara na parafię

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia pw. św. Michała Archanioła, siedziba: 34-730 Mszana Dolna, Jana Pawła II nr 3.