Parafia pw. św. Michała Archanioła
w Mszanie Dolnej

Ogłoszenia parafialne

Aktualne ogłoszenia

Intencje mszalne

Najnowsze intencje

Transmisja on-line

Msza święta na żywo

Cmentarz

Wyszukiwarka grobów i zmarłych

Wydarzenia z Archidiecezji Krakowskiej

Liturgia

Aktualności

Wiadomości

Beatyfikacja sł. bożego ks. Michała Rapacza
13/06

 

W sobotę, 15 czerwca o 11.00, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, odbędzie się Msza św. na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, podczas której zostanie beatyfikowany Sługa Boży ks. Michał Rapacz. 

 

ŻYCIORYS SŁUGI BOŻEGO KSIĘDZA MICHAŁA RAPACZA

Czcigodny Sługa Boży Ksiądz Michał Rapacz przyszedł na świat 16 września 1904 roku we wsi Tenczyn, parafia Lubień k. Myślenic w religijnej rodzinie chłopskiej jako czwarte dziecko Jana i Marianny Rapaczów. Rodzice przyszłego kandydata na ołtarze prowadzali gospodarstwo i uprawiali ziemię. Do szkoły elementarnej uczęszczał w rodzinnej miejscowości, a następnie do gimnazjum w Myślenicach. W 1926 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, stając się studentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. 1 lutego 1931 roku  w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie z rąk z rąk księcia kard. Adama Stefana Sapiehy .Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płokach, gdzie był wikariuszem. Posługiwał tam dwa lata. Następnie rozpoczął pracę jako wikariusz w Rajczy na Żywiecczyźnie. W 1937 roku wrócił do Płok jako administrator tej parafii. Pracował pełen gorliwości i zapału duszpasterskiego. Zwłaszcza interesowała go praca z młodzieżą.

Był kapłanem pełnym gorliwości, człowiekiem modlitwy, z odwagą upominający się o prawdę. Pomagał materialnie i duchowo biednym, cierpiącym, doświadczonym przez okupację hitlerowską (1939-1945). Po zakończeniu II wojny światowej Jego praca nie podobała się komunistom. Chodziło głównie o pracę z młodzieżą, która go lubiła i której poświęcał wiele czasu. Nie podobało się także odważne upominanie się o miejsce Boga i Kościoła w życiu społecznym.

Związek emocjonalny z parafianami i gorliwość duszpasterska płoczczańskiego proboszcza potwierdza prowadzony przez Niego Liber animarum – Księga dusz. Był to zeszyt w którym każda rodzina miała swoją kartę. Byli tam umieszczeni zarówno katolicy, a także rodziny innego wyznania (świadkowie Jehowy), a także deklarujący niewiarę. Codziennie w nocy szedł do Kościoła i przed Najświętszym sakramentem polecał pojedynczo każdą rodzinę. Modlitwę za konkretną rodzinę kończył najczęściej odprawiając Drogę Krzyżową.

Kilkakrotnie ostrzegany, że został wydany na Niego wyrok śmierci postanowił trwać do końca na swoim duszpasterskim posterunku. Informującemu go o zagrożeniu odpowiedział: Jestem gotów dać życie za moje owceNocą z 11 na 12 maja 1946 roku grupa bojówkarzy komunistycznych wykonała wyrok śmierci. Jego ostanie słowa, które wypowiedział wyprowadzany z domu–plebani do pobliskiego lasu, a które słyszeli domownicy to: Ojcze, bądź Twoja wola. Ciało Księdza Rapacza odnalazł Augustyn, młody pasterz. Niedługo później funkcjonariusze milicji pojawili się na miejscu wraz z prokuratorem i rozpoczęło się śledztwo. W toku postępowania nie udało się jednak ustalić, kto odpowiada za zamordowanie Księdza Michała Rapacza.

16 maja 1946 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe, a ciało zamordowanego kapłana  spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialny w Lubniu. 29 października 1980 roku doczesne szczątki Księdza Rapacza zostały ekshumowane, a 2 listopada przeniesione i złożone w przygotowanym grobie na zewnątrz, z tyłu kościoła parafialnego w Płokach, gdzie spoczywały  aż do dnia rekognicji kanonicznej, poprzedzającej beatyfikację męczennika.

petycja
18/05

Ministerstwo Edukacji planuje wprowadzenie do szkół od września 2025 r., nowego obowiązkowego przedmiotu, który będzie deprawacyjną edukacją seksualną - dla zmylenia pod nazwą edukacji zdrowotnej. Przeszkadza w tym nauka religii w szkole, dlatego dąży się wszelkimi sposobami do jej usunięcia. Rodzice w trosce o własne dzieci, mając zagwarantowane konstytucyje prawo do wychowania i kształcenia dzieci zgodnie ze swoim sumieniem, powinni wysyłać sprzeciw wobec usiłowania wprowadzenia nowego przedmiotu i usunięcia religii ze szkół. Mogą podpisywać petycje (druki są wystawione na stoliku z prasą) i wysyłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru do Ministerstwa Edukacji.

 

Na stronie proelio.pl jest też do podpisania petycja ,,Nie dla deprawacji seksualnej w szkole. Link poniżej.

 

https://proelio.pl/component/onispetitions/petitions/viewpetition/56-nie-dla-deprawacji-seksualnej-w-szkolach

Rekolekcje - Oddanie 33
09/04

 

LINK DO REKOLEKCJI:

https://oddanie33.pl/33dni

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w 33-dniowych indywidualnych rekolekcjach DO JEZUSA PRZEZ MARYJĘ tzw. ODDANIE 33.

Jest to akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi w jedności z Sercem Jezusa. Duchowość całkowitego oddania się Matce Bożej to sprawdzona i pewna droga duchowa oparta na  Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny św. Ludwika de Montfort . Jej celem jest zjednoczenie nas z Jezusem poprzez doskonałą realizację łaski i wypełnienie zobowiązań przymierza Chrztu Świętego.

 

Rekolekcje rozpoczynają się w parafii św. Michała Archanioła 10. 04. 2024 r. po wieczornej Mszy św. i potrwają do 13. 05. 2024 r. Zakończone zostaną aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi w jedności z Sercem Jezusa.

 

Jak można wziąć udział w rekolekcjach?

Rekolekcje mają charakter indywidualny. Możemy skorzystać z kilku sposobów przeżywania Oddania 33:

 1. Na stronie parafii od 10 kwietnia udostępniany będzie link z treścią medytacji. Można ją odsłuchać lub przeczytać w domu.
 2. Każdego dnia po wieczornej Mszy św. będzie także odtwarzana w kościele parafialnym medytacja dla uczestników rekolekcji.
 3. Treści rozważań znajdują się także w książce „Oddanie 33”, którą można zakupić sobie indywidualnie. Dostępna będzie w sklepie ,,Michael” z artykułami religijnymi przy kościele.

Zachęcamy do zapisania się w zakrystii na listę chętnych do podjęcia się aktu zawierzenia.

 

Dlaczego warto wziąć udział w ODDANIU 33?

 

Przez te rekolekcje:

 • bliżej poznamy i bardziej pokochamy Maryję
 • dowiemy się, czym jest oddanie się Matce Bożej, zrozumiemy dlaczego jest ono tak ważne oraz przygotujemy się duchowo do aktu oddania się

To będzie początek nowego życia.

 • zaczniemy uczestniczyć w zwycięstwie nad złem, które Bóg obiecał Maryi oraz Jej potomstwu.

Oddając się Maryi - pozwolimy, aby mogła nas w sposób nieograniczony kochać, wspierać oraz chronić. 

 • staniemy się w rękach Jezusa i Maryi  narzędziem ratowania dusz Twoich braci i sióstr
 • poznamy tajemnicę Fatimy, tajemnicę dziecięctwa duchowego oraz tajemnicę świętych
 • wejdziemy w doświadczenie bezwarunkowej miłości oraz wielkiego poczucia bezpieczeństwa, które staje się udziałem każdego, kto zaufa do końca Maryi
 • uwolnimy się od lęku
 • doświadczymy łask, o których będziemy wiedzieć tylko my i Bóg

To będzie osobista historia wielkich rzeczy, które uczyni nam Wszechmocny. To jest droga PEŁNA ŁASKI.

peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów
02/04

 

Program Peregrynacji Relikwii Bł. Rodziny Ulmów

W Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej w Myślenicach

7/8  kwietnia 2024r.

 

Dekanaty: Dobczyce, Mszana Dolna, Myślenice, Pcim, Sułkowice, Niegowić

Hasło Peregrynacji: „Otoczmy troską życie”

 

Niedziela, Święto  Bożego Miłosierdzia, 7 kwietnia

17:40 - modlitewne przygotowanie

18:00 - uroczyste wprowadzenie relikwii  pod przewodnictwem

Msza Święta - ks. bp Janusz Mastalski

20:00 - Wieczór Uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem

22:00 - 23:00 – indywidualna modlitwa przy relikwiach

 

Poniedziałek, Uroczystość Zwiastowania NMP, 8 kwietnia

Dzień Świętości Życia

6:00 - Godzinki ku czci NMP

6:30, 7:00, 7:30, 8:00 -  Msze Święte

9:00 -   Msza Święta z obrzędem duchowej adopcji dziecka poczętego

11:00 -  Msza Święta z obrzędem duchowej adopcji dziecka poczętego

              Uczestniczą  i prowadzą dekanaty (liturgia i homilia): Dobczyce, Mszana Dln.

                Zapraszamy szczególnie ludzi chorych i starszych - obrzęd sakramentu chorych

13:00 -  Msza Święta z obrzędem duchowej adopcji dziecka poczętego

              Uczestniczą  i prowadza dekanaty (liturgia i homilia):  Niegowić, Myślenice

15:00 -   Nabożeństwo – modlitwa o dobre wychowanie dzieci w rodzinach

                Obrzęd pożegnania relikwii i przekazania do Nowego Targu

              Prowadzi parafia Narodzenia NMP w Myślenicach

triduum paschalne 2024
22/03

Rekolekcje wielkopostne 17-20 marca
16/03

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2024
09/03

Film ,,Błogosławiona'
06/02

Serdecznie zapraszamy na projekcję filmu biograficznego o błogosławionej Natalii Tułasiewicz, patronce nauczycieli i duszpasterstwa w drodze. Film będzie wyświetlany w sobotę, 10 lutego 2024 r. o godz. 16:00 i w niedzielę, 11 lutego 2024 r. o godz. 16:00 w Kinie „Luboń” w Mszanie Dolnej.

 

Natalia Tułasiewicz w czasie wojny przebywała u rodziny Frasiów w Mszanie Dolnej, chodziła po wzniesieniach Beskidu Wyspowego i Gorców. Jej pobyt w Mszanie Dolnej opisał P. Tomasz Janik w książce  „Świeci w Mszanie Dolnej”:

Jak trafiła do Mszany? Można przypuszczać, że ktoś z jej poznańskich znajomych znalazł się w Mszanie już na początku wysiedleń. Bowiem kroniki mszańskie odnotowują fakt udzielenia pomocy około pięćdziesięciu uchodźcom z poznańskiego w październiku 1939 r. Organizatorem tej pomocy był ks. Józef Stabrawa. Ale najbardziej prawdopodobna wersja to kontakty Natalii z siostrami urszulankami. Otóż w Krakowie do gimnazjum sióstr urszulanek chodziła córka mszańskich aptekarzy – państwa Frasiów – Maria. Natalia bardzo serdecznie wspomina gościnność Frasiów. Można śmiało postawić tezę, że właśnie u nich mieszkała, udzielając lekcji córce. Z datowanych zapisków wynika, że przebywała ze swoja mamą i przyjaciółką Krystyna Pol w Mszanie od 10.08 do 10.10.1940 r. (ostatnie dwa tygodnie spędziła sama). Chociaż rozpoczęcie pobytu można przesunąć na 8.08. Pobyt w Mszanie to dla Natalii czas refleksji, próby spojrzenia na swoje życie, podsumowania doświadczeń. Bardzo szczegółowe przemyślenia znaleźć można w notce z 31.08. Obok refleksji ogólnej, świadczącej o jej żywym zainteresowaniu sytuacją polityczną (pierwsza rocznica wybuchu wojny), cały zapis to podsumowanie trzydziestu pięciu lat życia. Podzielone na etapy pokazujące dojrzewanie duchowe, radość studiów, rozczarowanie niespełnioną miłością (…).

Natalia jest wyraźnie zauroczona Mszana, również dlatego, że pobyt w niej kojarzy jej się z oderwaniem od otaczającej zawieruchy wojennej: Co dzień prawie, gdy tylko było słonecznie, „wywiewałam” w okolicę. Poznałam wszystkie ciekawsze kąty, wszystkie przemierzyłam dookolne szczyty, zawsze szukając nowych dróg, nowych widoków, nowych perspektyw. Pod tym względem Mszana jest nieoceniona. Wybrałam też sobie ulubiony kąt u stóp Lubogoszczy, skąd amfiteatralnie widać rozgałęzione łuki gór, ich przepiękny spływ, ukojony liryzm Podhala. Tak tu kontrastuje z podnieceniem dzisiejszego życia, że warto naprawdę pić ten spokój jak wino, aby na długo starczyło sił do walki ze zmorą teraźniejszości.

Pobyt w Mszanie Dolnej to nie tylko czas wypoczynku i intensywnych wycieczek górskich (z notatek wynika, że wraz z przyjaciółką, mamą i Masią – tak zdrobniale mówiono do Marii Fraś – zdobyły wszystkie otaczające Mszanę Szczyty), ale również ciągłego studiowania Pisma Świętego: Przeczytałam tu Dzieje Apostolskie, także czytam cztery ewangelie ponownie, tym razem porównując poszczególne partie ewangelii w ujęciu każdego ewangelisty i kontynuacji zachwytu nad poezją. I cudowne tu były lektury: Wyspiański, Kasprowicz, Brzozowski, Reymont. Asnyk, Tetmajer, Wierzyński, Iłłakowicz, Tuwim, Iwaszkiewicz, Irzykowski, wreszcie ostatnio Norwid. Poezje towarzyszą jej zresztą również na spacerach z Masią i są okazją do realizacji nauczycielskiego powołania: Tak, więc jeszcze nigdy nie żałowałam, że poświęciłam się polonistyce, chociaż praca pedagogiczna, przy całej swojej piękności, wyczerpuje do szpiku. Toteż nie dziwi, że mszańskie chwile tak podsumowała: Było mi tu naprawdę dobrze i dzięki życzliwym ludziom i dzięki przyrodzie, która chłonęłam każdym nerwem, każdym włóknem ciała.

Jak podaje Fundacja Rozwoju Miasta Poznania – producent filmu - w 2022 r. Kościół Katolicki w odpowiedzi na apel środowisk nauczycielskich ogłosił błogosławioną Natalię patronką nauczycieli polskich. Jej sylwetka ukazuje twórczy potencjał pedagoga, który z oddaniem i poczuciem misji wykonuje swoją pracę, nawet w najtrudniejszych warunkach. Stanowi przykład dla współczesnego nauczyciela, jak doskonaląc siebie, można w sposób świadomy kształtować przyszłe pokolenie młodzieży w poczuciu odpowiedzialności za rodzinę, społeczeństwo i ojczyznę.

źródło: mszana-dolna.eu

 

Życzenia świąteczne
23/12

 

Przybyli za późno… Nie było już nikogo.

Wiatr pozacierał nawet ślady stóp.

W półmroku betlejemskiej groty, we wrotach

Skrzypiących bez sensu,

Rozważali w milczeniu: Gdzie podział się Bóg?

Przybyli za późno… Nie ze swojej winy.

Każdy z nich, z pośpiechu nie mógł złapać tchu.

Spóźnili się…

Biegli, ale zbyt krótki czas i zbyt długa droga dzieliła

Ich od Jezusa.

Źle obliczyli, źle wymierzyli.

 

 

 

 

Wszystkim parafianom i gościom z okazji nadchodzących Świąt

życzymy zdrowia, radości i pokoju

oraz Bożego błogosławieństwa i wszelkiego dobra w nadchodzącym roku.

Oby nasz czas był zgodny z czasem przychodzącego Jezusa.

obyśmy zdążyli do Nowonarodzonego,

nie w dalekim Betlejem, ale w naszym sercu.

Niech ono stanie się nie ubogą grotą, ale wspaniałą świątynią,

gdzie Maryja z Jezusem i św. Józefem zamieszkają na stałe.

 

 

Ks. Proboszcz i księża wikarzy

 

choinka pod oknem papieskim
09/12

W sobotę, 17 grudnia, po raz 16. na choince pod Oknem Papieskim rozbłysną świąteczne światełka. Zapraszamy dzieci i dorosłych, rodziny i wspólnoty!

Uczestnicy będą mogli wziąć udział w koncercie góralskiej kapeli Mała Armia Janosika, a wszystkie dzieci otrzymają prezenty.

 

Plan 16. Choinki pod Oknem Papieskim:

16:00 – rozpoczęcie

16:15 – świąteczny koncert Małej Armii Janosika

17:00 – rozświetlenie choinki i wizyta św. Mikołaja

Zachęcamy do śledzenia losów Pani Choinki, która będzie towarzyszyć przygotowaniom do wydarzenia.

 

Linki

Ofiara na parafię

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia pw. św. Michała Archanioła, siedziba: 34-730 Mszana Dolna, Jana Pawła II nr 3.