Parafia pw. św. Michała Archanioła
w Mszanie Dolnej

Ogłoszenia parafialne

Aktualne ogłoszenia

Intencje mszalne

Najnowsze intencje

Transmisja on-line

Msza święta na żywo

Nabożenstwa

Rozkład nabożeństw w kościele

Liturgia

Aktualności

Wiadomości

KOLĘDNICY MISYJNI OPOWIADALI O ŻYCIU DZIECI NA INNYCH KONTYNENTACH
06/01

6 stycznia młodzież przygotowana przez s. Marię Rokosz podczas trzech Mszy św. przybliżyła warunki życia dzieci na innych kontynentach, zwłaszcza w Ameryce Południowej. Dzieci często pozbawione są tam opieki i edukacji. Zamiast bawić się i uczyć, muszą ciężko pracować. Niejednokrotnie szansą na wyjście z nędzy i zdobycie wykształcenia jest pomoc katolickich misjonarzy. Kolędnicy misyjni przedstawili kilka jasełkowych scenek, a następnie przeprowadzili zbiórkę. Datki zostaną przekazane na cele misyjne.

ADORACJA ŻŁÓBKA od 6 do 12 STYCZNIA
06/01

W drugim tygodniu stycznia adorację żłóbka przygotowały grupy parafialne i instytucje. W święto Trzech Króli kolędował Chór Męski im. Ks. Józefa Hajduka z dyrygentem Piotrem Wójcikiem na czele. Następnie przy żłóbku spotkali się wychowankowie oraz pracownicy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej. Wspólnie z ks. Mirosławem Lenartem kolędowały Liturgiczna Służba Ołtarza i Oaza. Adorację Grupy Modlitewnej poprowadziły Józefa Białkowska i Stanisława Leszczyńska. W piątek modlili się samorządowcy oraz pracownicy Urzędu Miasta Mszana Dolna oraz jednostek podległych. Rozważania czytała m.in. burmistrz Anna Pękała. Sobotnią adorację prowadzili harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego z Mszany Dolnej i Słopnic na czele z harcmistrz Ewą Jasińską. W niedzielę do wspólnej modlitwy zaprosiła Parafialna Rodzina Różańcowa. Rozważania przygotowała Anna Knapczyk i zelatorzy.

KONCERT SYLWESTROWY
31/12

31 grudnia z inicjatywy ks. proboszcza Jerzego Raźnego odbył się pierwszy koncert sylwestrowy. Na skrzypcach grała Maria Flig, a towarzyszył jej Piotr Wójcik na organach. Koncert prowadził Marcin Wójcik. W repertuarze znalazły się kolędy w opracowaniu polskich kompozytorów przełomu XIX i XX wieku: „Anioł pasterzom mówił” oraz „W żłobie leży” Władysława Żeleńskiego, „Hej, w dzień narodzenia” Gustawa Roguskiego. Uczestnicy usłyszeli również „Lulajże, Jezuniu” i „Gdy śliczna Panna”, a także „Ave Maria” w opracowaniach Michała Lorenca i Henri’ego Seroki. Sylwestrowe spotkanie przy żłóbku było wyrazem dziękczynienia za mijający 2019 rok oraz okazją do modlitwy o łaski w nadchodzącym 2020 roku.

ADORACJA ŻŁÓBKA PRZYGOTOWANA PRZEZ SCHOLĘ
30/12

30 grudnia przy żłóbku modliła się, śpiewała i grała schola parafialna. Grupę prowadzą Janina i Maria Flig oraz siostra Maria Rokosz.

ŚWIĘTO JANA EWANGELISTY Z ORKIESTRĄ DĘTĄ Z MSZANY GÓRNEJ
27/12

Orkiestra Dęta oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Mszany Górnej, jak co roku, 27 grudnia zainaugurowali kolędowanie przy żłóbku. Nie zabrakło tradycyjnych pastorałek i znanych kolęd, prezentowanych w nowych aranżacjach. Adoracja była połączona z uroczystą mszą św., podczas której wspomina się św. Jana Ewangelistę. Z tej okazji święci się wino, które  podaje się wiernym do picia. Tradycja ta sięga średniowiecza i wiąże się z legendą o pobłogosławieniu przez św. Jana kielicha zatrutego wina. Jedna z wersji tej opowieści mówi, że kielich się rozpadł.

PASTERKA W KAPLICY W ŁOSTÓWCE
25/12

Pasterka w kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Łostówce nie miałaby wyjątkowej atmosfery bez udziału zespołu „Mali Łostowianie”. Tradycyjne kolędy i regionalne pastorałki w jego wykonaniu są nieodłączną częścią tej wyjątkowej Mszy św. Tegoroczną pasterkę po raz pierwszy odprawił ks. Mirosław Lenart.

UROCZYSTA PASTERKA Z ORKIESTRĄ DĘTĄ OSP
24/12

Tłumy parafian i gości wypełniły kościół podczas pasterki. Miała ona wyjątkowy przebieg ze względu na udział Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej, która wykonała znane kolędy oraz lubiane przez wszystkich, zagórzańskie pastorałki. Po Mszy św. dzielono się opłatkiem i składano świąteczne życzenia. W tym roku szopkę umiejscowiono w kaplicy bocznej. Znalazły się w niej stare odrestaurowane figury. Większa szopka stanęła przed kościołem.

PODSUMOWANIE RORAT 2019
22/12

W niedzielę, 22 grudnia, ks. proboszcz Jerzy Raźny podsumował tegoroczne roraty i wręczył nagrody dzieciom, które w nich aktywnie uczestniczyły. Świąteczne życzenia złożyła wszystkim schola parafialna, która przygotowała sianko na wigilijne stoły.

PRZY WIGILIJNYM STOLE W ZESPOLE SZKOŁY I PRZEDSZKOLA W ŁOSTÓWCE
20/12

20 grudnia uczniowie, pracownicy, rodzice oraz goście zasiedli do wspólnego wigilijnego stołu. Po części artystycznej odczytano fragment Ewangelii według św. Łukasza. Zgodnie z tradycją uczestnicy uroczystości łamali się opłatkiem. Świąteczne życzenia całej społeczności przedszkola i szkoły w Łostówce złożyli ks. proboszcz Jerzy Raźny oraz katecheta ks. Mirosław Lenart.

WSPOMNIENIE O SEBASTIANIE FLIZAKU
16/12

Był pogodny, często żartował, a przy tym odznaczał się pracowitością i skromnością. Do końca życia mieszkał ubogo, ale jego zasługi dla Mszany Dolnej i odkrywania kultury Zagórzan są nie do przecenienia. Taki obraz Sebastiana Flizaka wyłania się z wypowiedzi jego uczniów, członków Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz miłośników tradycji tego regionu. 16 grudnia Sebastian Flizak został upamiętniony tablicą na budynku, w którym pracował w latach 40. XX w. Odsłonięcia dokonał Rafał Rusnak, wójt gminy Niedźwiedź, którego babcia była siostrą etnografa. Po odsłonięciu tablicy uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny. Na grobie Sebastiana Flizaka zapalono znicz, a modlitwę poprowadził ks. proboszcz Jerzy Raźny. Dalsza część wydarzenia odbyła się w pensjonacie „Janda”. Etnograf i socjolog dr Katarzyna Ceklarz podczas wykładu przybliżyła zakres swojej pracy badawczej oraz treść monografii zatytułowanej „Sebastian Flizak (1881 – 1972) ludoznawca i etnograf na tle swojej epoki”. Publikacja została przyjęta z entuzjazmem przez uczestników spotkania.

Linki

Ofiara na parafię

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia pw. św. Michała Archanioła, siedziba: 34-730 Mszana Dolna, Jana Pawła II nr 3.