Parafia pw. św. Michała Archanioła
w Mszanie Dolnej

Ogłoszenia parafialne

Aktualne ogłoszenia

Intencje mszalne

Najnowsze intencje

Transmisja on-line

Msza święta na żywo

Cmentarz

Wyszukiwarka grobów i zmarłych

Wydarzenia z Archidiecezji Krakowskiej

Liturgia

Aktualności

Wiadomości

Film ,,Błogosławiona'
06/02

Serdecznie zapraszamy na projekcję filmu biograficznego o błogosławionej Natalii Tułasiewicz, patronce nauczycieli i duszpasterstwa w drodze. Film będzie wyświetlany w sobotę, 10 lutego 2024 r. o godz. 16:00 i w niedzielę, 11 lutego 2024 r. o godz. 16:00 w Kinie „Luboń” w Mszanie Dolnej.

 

Natalia Tułasiewicz w czasie wojny przebywała u rodziny Frasiów w Mszanie Dolnej, chodziła po wzniesieniach Beskidu Wyspowego i Gorców. Jej pobyt w Mszanie Dolnej opisał P. Tomasz Janik w książce  „Świeci w Mszanie Dolnej”:

Jak trafiła do Mszany? Można przypuszczać, że ktoś z jej poznańskich znajomych znalazł się w Mszanie już na początku wysiedleń. Bowiem kroniki mszańskie odnotowują fakt udzielenia pomocy około pięćdziesięciu uchodźcom z poznańskiego w październiku 1939 r. Organizatorem tej pomocy był ks. Józef Stabrawa. Ale najbardziej prawdopodobna wersja to kontakty Natalii z siostrami urszulankami. Otóż w Krakowie do gimnazjum sióstr urszulanek chodziła córka mszańskich aptekarzy – państwa Frasiów – Maria. Natalia bardzo serdecznie wspomina gościnność Frasiów. Można śmiało postawić tezę, że właśnie u nich mieszkała, udzielając lekcji córce. Z datowanych zapisków wynika, że przebywała ze swoja mamą i przyjaciółką Krystyna Pol w Mszanie od 10.08 do 10.10.1940 r. (ostatnie dwa tygodnie spędziła sama). Chociaż rozpoczęcie pobytu można przesunąć na 8.08. Pobyt w Mszanie to dla Natalii czas refleksji, próby spojrzenia na swoje życie, podsumowania doświadczeń. Bardzo szczegółowe przemyślenia znaleźć można w notce z 31.08. Obok refleksji ogólnej, świadczącej o jej żywym zainteresowaniu sytuacją polityczną (pierwsza rocznica wybuchu wojny), cały zapis to podsumowanie trzydziestu pięciu lat życia. Podzielone na etapy pokazujące dojrzewanie duchowe, radość studiów, rozczarowanie niespełnioną miłością (…).

Natalia jest wyraźnie zauroczona Mszana, również dlatego, że pobyt w niej kojarzy jej się z oderwaniem od otaczającej zawieruchy wojennej: Co dzień prawie, gdy tylko było słonecznie, „wywiewałam” w okolicę. Poznałam wszystkie ciekawsze kąty, wszystkie przemierzyłam dookolne szczyty, zawsze szukając nowych dróg, nowych widoków, nowych perspektyw. Pod tym względem Mszana jest nieoceniona. Wybrałam też sobie ulubiony kąt u stóp Lubogoszczy, skąd amfiteatralnie widać rozgałęzione łuki gór, ich przepiękny spływ, ukojony liryzm Podhala. Tak tu kontrastuje z podnieceniem dzisiejszego życia, że warto naprawdę pić ten spokój jak wino, aby na długo starczyło sił do walki ze zmorą teraźniejszości.

Pobyt w Mszanie Dolnej to nie tylko czas wypoczynku i intensywnych wycieczek górskich (z notatek wynika, że wraz z przyjaciółką, mamą i Masią – tak zdrobniale mówiono do Marii Fraś – zdobyły wszystkie otaczające Mszanę Szczyty), ale również ciągłego studiowania Pisma Świętego: Przeczytałam tu Dzieje Apostolskie, także czytam cztery ewangelie ponownie, tym razem porównując poszczególne partie ewangelii w ujęciu każdego ewangelisty i kontynuacji zachwytu nad poezją. I cudowne tu były lektury: Wyspiański, Kasprowicz, Brzozowski, Reymont. Asnyk, Tetmajer, Wierzyński, Iłłakowicz, Tuwim, Iwaszkiewicz, Irzykowski, wreszcie ostatnio Norwid. Poezje towarzyszą jej zresztą również na spacerach z Masią i są okazją do realizacji nauczycielskiego powołania: Tak, więc jeszcze nigdy nie żałowałam, że poświęciłam się polonistyce, chociaż praca pedagogiczna, przy całej swojej piękności, wyczerpuje do szpiku. Toteż nie dziwi, że mszańskie chwile tak podsumowała: Było mi tu naprawdę dobrze i dzięki życzliwym ludziom i dzięki przyrodzie, która chłonęłam każdym nerwem, każdym włóknem ciała.

Jak podaje Fundacja Rozwoju Miasta Poznania – producent filmu - w 2022 r. Kościół Katolicki w odpowiedzi na apel środowisk nauczycielskich ogłosił błogosławioną Natalię patronką nauczycieli polskich. Jej sylwetka ukazuje twórczy potencjał pedagoga, który z oddaniem i poczuciem misji wykonuje swoją pracę, nawet w najtrudniejszych warunkach. Stanowi przykład dla współczesnego nauczyciela, jak doskonaląc siebie, można w sposób świadomy kształtować przyszłe pokolenie młodzieży w poczuciu odpowiedzialności za rodzinę, społeczeństwo i ojczyznę.

źródło: mszana-dolna.eu

 

Życzenia świąteczne
23/12

 

Przybyli za późno… Nie było już nikogo.

Wiatr pozacierał nawet ślady stóp.

W półmroku betlejemskiej groty, we wrotach

Skrzypiących bez sensu,

Rozważali w milczeniu: Gdzie podział się Bóg?

Przybyli za późno… Nie ze swojej winy.

Każdy z nich, z pośpiechu nie mógł złapać tchu.

Spóźnili się…

Biegli, ale zbyt krótki czas i zbyt długa droga dzieliła

Ich od Jezusa.

Źle obliczyli, źle wymierzyli.

 

 

 

 

Wszystkim parafianom i gościom z okazji nadchodzących Świąt

życzymy zdrowia, radości i pokoju

oraz Bożego błogosławieństwa i wszelkiego dobra w nadchodzącym roku.

Oby nasz czas był zgodny z czasem przychodzącego Jezusa.

obyśmy zdążyli do Nowonarodzonego,

nie w dalekim Betlejem, ale w naszym sercu.

Niech ono stanie się nie ubogą grotą, ale wspaniałą świątynią,

gdzie Maryja z Jezusem i św. Józefem zamieszkają na stałe.

 

 

Ks. Proboszcz i księża wikarzy

 

choinka pod oknem papieskim
09/12

W sobotę, 17 grudnia, po raz 16. na choince pod Oknem Papieskim rozbłysną świąteczne światełka. Zapraszamy dzieci i dorosłych, rodziny i wspólnoty!

Uczestnicy będą mogli wziąć udział w koncercie góralskiej kapeli Mała Armia Janosika, a wszystkie dzieci otrzymają prezenty.

 

Plan 16. Choinki pod Oknem Papieskim:

16:00 – rozpoczęcie

16:15 – świąteczny koncert Małej Armii Janosika

17:00 – rozświetlenie choinki i wizyta św. Mikołaja

Zachęcamy do śledzenia losów Pani Choinki, która będzie towarzyszyć przygotowaniom do wydarzenia.

 

światowy dzień ubogich
10/11

Finał Akcji Odkryj Beskid Wyspowy
31/08

UROCZYSTOŚCI W LUDŹMIERZU
08/08

zbiórka zużytego sprzętu
28/07

1 (1)

 

Rodzaje sprzętu podlegającego zbiórce:

Rodzaje sprzętu.pdf

TRIDUUM PASCHALNE 2023
31/03

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 26-31 MARCA 2023
25/03

Tydzień modlitw o ochronę życia
11/03

Do pobrania broszura z modlitwą na każdy dzień:

Kliknij tutaj

 

Linki

Ofiara na parafię

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia pw. św. Michała Archanioła, siedziba: 34-730 Mszana Dolna, Jana Pawła II nr 3.